ריספרדל- האם כדאי לך לתת אותו לילד שלך?

ריספרדל

מה הריספרדל עלול לגרום לילד שלך

אני רוצה לתאר לכם מקרה אחד מיני רבים שבו נתקלתי. בדרך כלל זה מתחיל ככה. הילד סובל מבעיות התנהגות, תוקפנות או התקפי זעם, לפעמים בעיות קשב וריכוז קשות. ישנם גם מקרים אחרים כמו ריספרדל לטיקים, אי ויסות חושי ואפילו רספרדל לאוטיזם. על אלו נדבר במאמר נפרד. ההורים הולכים איתו לפסיכיאטר או נוירולוג והוא נותן את כדור הפלא – ריספרדל. הרופא אומר לכם שזה לא ממכר, והוא בכלל נותן את המינון הכי נמוך של התרופה.

הריספרדל באמת עוזר. הילד כבר לא מתפרץ כמו שהיה עד עכשיו. אמנם הרופא אמר שזה מינון ממש נמוך אבל כנראה שהריספרדל משפיע לטובה. הכל מצוין. אמנם האמא שמה לב שמשהו קצת כבוי בילד שלה. יש לו גם כמה התנהגויות מוזרות. לפעמים הוא שואל שוב ושוב את אותה שאלה, כאילו משהו תקוע לו שם במוח. או שפשוט נראה שהזיכרון שלו כבר לא כמו פעם. משהו השתבש אבל לא נורא. סוף סוף כבר אין לו התקפי זעם. והחיים שבים למסלולם, בזכות כדור הפלא ריספרדל.

כל זה נמשך משהו כמו שנה שנתיים אפילו שלוש ואז פתאום הילד נכנס לדיכאון עמוק. טוב מה עושים? הולכים לפסיכיאטר שנותן עוד תרופה שתעזור לדיכאון. ואז מגיעה התפרצות של מחשבות מנותקות מהמציאות. סוג של התקף פסיכוטי. עכשיו הילד מאובחן כסובל ממאניה דיפרסיה ומקבל עוד כדורים שייצבו אותו ויאזנו את המוח הבעייתי שלו. הכדור ממשיך להתגלגל והילד גדל מאשפוז לאישפוז ונראה שכבר איבדנו אותו.

אני פוגש לצערי הרבה מקרים כאלו. והכל מתחיל בריספרדל אחד קטן עם מינון מאוד נמוך שרק ילדים מקבלים. אני יושב לצערי עם הרבה הורים שהיקר להם מכל מתגלגל מאשפוז לאשפוז וכשאנחנו בודקים לאחור כדי למצוא איפה התחילו הבעיות הגדולות באמת, התשובה היא – כדור אחד קטן – ריספרדל. במחשבה לאחור ההורים האלו היו מעדיפים להחזיר את הגלגל אחורה. הם היו מעדיפים שיהיה להם ילד שמתפרץ ועובר גבולות בלי סוף אבל בן אדם חי. כן הם אומרים לי שהיו מעדיפים ילד חי ובועט, מאשר יצור חסר הבעה שעובד על כדורים וכבר לא מתפקד כמו אדם רגיל.

כדי להבין טוב יותר מה עושה הריספרדל למוח של הילד שלך, אני רוצה לתת לך קצת רקע רפואי על התרופה הזו. ריספרדל היא תרופה אנטי פסיכוטית לא טיפוסית. היא נועדה במקור למקרים כמו סכיזופרניה, מאניה דיפרסיה והתקפים פסיכוטיים. איך תרופה אנטי פסיכוטית עובדת? היא לא מרפאה את הסכיזופרניה אלא פשוט משתיקה את המוח. הריספרדל מונעת קליטה של דופמין במוח וכך למעשה משתיקה חלק ממנו. וכך אם למישהו יש סכיזופרניה והוא אפוף בהתקפים בלתי נשלטים אנחנו נותנים לו מעין חומר הרדמה והמוח שלו מושתק חלקית. כך גם הריספרדל משפיעה על הילד שלכם, היא משתיקה לו את המוח הוא פחות עצמו יש לו פחות רגשות פחות אנרגיה וגם פחות התקפי זעם. אם תסתכלו בעלון לצרכן תראו שתופעה של ישנוניות ופגיעה בעירנות היא תופעת לוואי מצויה. לפי המחקרים ב67% מהמקרים הריספרדל גורמת לישנוניות. כפי שתוכלו לקרוא בעלון לצרכן של ריספרדל, למי שנוטל אותה מומלץ לא לנהוג ברכב, ולא סתם.

מבחינה פסיכולוגית הילד שלכם לא לומד לשלוט בעצמו. מלמדים אותו שמשהו לא בסדר במוח שלו ואם הוא ייקח ריספרדל זה ירפא לו את התקלה במוח. במציאות בגלל ההשפעה של הריספרדל הוא הופך להיות לא הוא. הרגשות פתאום נהיים כהים יותר, ואפילו החשיבה הופכת להיות מסורבלת.

הבעיה הרצינית יותר היא ההשפעה של הריספרדל על המוח. כפי שפתחתי לצערי נתקלתי בלא מעט מקרים שהריספרדל היה הפתח לבעיות אמיתיות במוח. בעיות שלפעמים נשארות לטווח ארוך. כן. ייתכן מאוד שלריספרדל יש השפעה על המוח לטווח ארוך. הנה מחקר למטה-אנליזה מסכמת של מחקרים שעקבו אחרי שינויים במוח של מי שנטלו תרופות אנטי פסיכוטיות כמו ריספרדל. המסקנות מצביעות בבירור על הקטנה בנפח המוח בגלל שימוש בתרופות אנטי פסיכוטיות.

והנה קישור לעוד מחקר שגם הוא מצביע על קיטון בנפח המוח – ממש כמו שקורה במחלת האלצהיימר. לא ברור האם זה הפיך או בלתי הפיך. אבל אני רוצה לספר לכם על אחת מתופעות הלוואי של ריספרדל בשם טארדיב דיסקינזיה שזה אומר תנועות בלתי נשלטות של השרירים. זו אמנם תופעה לא נפוצה בעלון לצרכן של ריספרדל כתוב שהיא מופיעה רק 1 ל100 אבל התופעה הזו נשארת לכל החיים גם אחרי הפסקה של נטילת התרופה. זאת אומרת לריספרדל יש תופעות לוואי עם נזק בלתי הפיך לכל החיים. האם יש גם פגיעה במוח לכל החיים. הנושא עדיין לא נחקר מספיק. לא נעשו מחקרים על מי שלקחו תרופות אנטי פסיכוטיות ונגמלו מהם פשוט כי אין כל כך הרבה כאלו. במציאות ברגע שמתחילים עם הריספרדל ודומיו לתקופת זמן של שנה ויותר, קשה מאוד להפסיק. הריספרדל יוצרת שינוי מבני במוח וכאשר מפסיקים להשתמש בה המוח צריך לחזור לתפקוד הקודם, וזה לא כל כך פשוט. נתקלתי בלא מעט אנשים שניסו להיגמל מתרופות אנטי פסיכוטיות והגמילה מהם היתה ממש גהינום. על הסיכונים בהפסקה לא מבוקרת של ריספרדל כתבתי כאן. במקרים כאלו כדאי לעבור תהליך גמילה מריספרדל בצורה אחראית הדרגתית ושקולה.

טוב אז הבנתי שהמינון המאוד נמוך של הריספרדל גורם נזק לילד שלי. הריספרדל משתיק לו את המוח ובכך מונע גם התקפי זעם. אבל מה אפשר לעשות? ניסיתי את כל הדברים האפשריים. זה מוצא אחרון. אין ברירה.

בדיוק בשביל זה אני ואשתי אלישבע כאן. כי לא תמיד אין ברירה. לא תמיד אין פיתרון. לא תמיד חייבים לקחת ריספרדל ולהשתיק את המוח של הילד כי אין ברירה. הדבר הראשון שאנחנו עושים הוא בדיקה מעמיקה מה שורש הבעיה. השלב הראשון בפיתרון הוא לעלות על שורש הבעיה ואת זה אשתי אלישבע עושה.

אז איך נעלה על הבעיה ונגיע לפיתרון? האפשרות ראשונה והפשוטה ביותר היא שיחה עם אלישבע. לאלישבע הרבה נסיון בהדרכה וליווי של הורים. בהרבה מן המקרים כבר לאחר שיחת ייעוץ פשוטה הדברים התבהרו, והחיים חזרו למסלולם. בלי ריספרדל ובלי תרופות אחרות, אלא עם הרבה נסיון ושכל ישר.

בינתיים אלישבע כבר ייעצה להרבה הורים ואת כל הידע והנסיון שרכשה עם השנים הוציאה בסדרה של כ50 סרטונים שבה היא נותנת לכם את כל מה שאתם צריכים כדי להציב גבולות לילד שלכם גם כאשר זה ממש ממש קשה. אז קודם כל יש הרבה אנשים שהסרטונים כבר עזרו להם ללא צורך בייעוץ נוסף של אלישבע. וגם אם תצטרכו עוד פגישת ייעוץ עם אלישבע, זה יהיה רק אחרי שכבר עברתם על הסרטונים התחלתם ליישם ונתקעתם. במקרה כזה הפגישה עם אלישבע תהיה הרבה יותר יעילה ותכליתית. אתם תגיעו מוכנים וגם תקבלו הרבה יותר.
בגלל שהגעתם דרך הדף הזה דרך חיפוש פשוט בגוגל ולא מפרסומת שעולה לנו כסף החלטנו לתת לכל מי שהגיע דרך הדף הזה את הקורס במחיר שווה לכל נפש של 147 ₪. אפשר לרכוש את הסרטונים של אלישבע כאן בקישור הזה.

אנו מעוניינים לרכוש את הסרטונים

מאז כתבתי את הפוסט הזה שנכתב ממש בדמעות על ילדים שאחרי שנים עם רספרדל כבר לא יכלנו לעזור להם אלישבע פגשה הרבה הורים. אצל חלקם הסיבה שנתנו רספרדל לילד היתה חרדות קשות ocd וחלקם כבר היו על סף אשפוז. ברוך ה' אלישבע עם הליווי וההדרכות של ממש הצילה את הילדים האלו.
אצל הרוב המכריע שפנה אלינו הרקע שבגללו נתנו לילד את הרספונד היה בעיות התנהגות / הפרעת התנגדות.

אחרי הרבה נסיון והדרכה של הורים אלישבע יצרה סדרה של 50 סרטונים ממוקדים שבהם היא מדריכה אתכם ממש שלב אחרי שלב איך להפוך ילד עם בעיות התנהגות לילד עם משמעת עצמית. וכל זאת במחיר סמלי של 147 ₪ בלבד. כמובן שאם יהיה צורך ביותר מזה תוכלו לקבוע פגישת המשך עם אלישבע. אני מוכרח לציין שיש הרבה מאוד הורים שהייעוץ שאלישבע נותנת בסרטונים האלו כבר פתר להם 80% מהבעיה.

קחו אותי לסרטונים - אני רוצה לקבל ייעוץ ראשוני

ואם הדברים לא הכי פשוטים. אם קשה לעלות על מקור הבעיה. אם אנחנו כבר למודי אבחונים מאבחונים שונים. הרי לא סתם הציעו לתת לנו ריספרדל. במקרים כאלו אנחנו עושים אבחון בציורים. (כמה מילים אישיות על האבחון. אני אדם מאוד סקפטי באישיות שלי ובכלל יש הרבה אבחונים למיניהם. אני בדקתי אישית כמה וכמה פעמים את הנכונות של שיטת האבחון. גם לפני שאלישבע למדה את שיטת האבחון הזו וגם לאחר מכן. תמיד האבחון היה מדוייק ואמיתי). הילד מצייר מספר ציורים שנותנים תמונה מלאה על שורש הבעיה מה שיוביל בסופו של דבר לפיתרון. אחרי איבחון חד פעמי תקבלו גם את שורש הבעיה וגם מסקנות מעשיות. ועם המסקנות המעשיות ביד נוכל להתקדם הלאה ולהוביל את הילד/ הילדה שלנו אל דרך המלך. לא עוד פיתרון קסם של ריספרדל שמשתיק וכולא את הילד במין כלא של עצמו אלא דרך שתוביל אותו כבעל אישיות עצמית.

הדרך לשינוי תהיה קודם כל באמצעות הדרכה לכם ההורים שכלולה בסרטונים. ובהמשך ייתכן שנצטרך טיפול קצר מועד לילד בשיטת TAT ולפעמים זה אפילו יהיה טיפול לכם ההורים. אני רוצה לומר לכם שגם אני ואשתי עשינו טיפולים לעצמנו על מנת שנצליח לגדל את הילדים שלנו. לכל ילד יש את האופי שלו ולפעמים זה אתגר לא פשוט. וזה ממש לא באשמת ההורים... אנחנו חווים את זה על בשרנו יום יום. נשמח לעזור לכם. כדי להתחיל בתהליך מומלץ לכם כבר עכשיו לצפות בסרטונים של אלישבע שבהם תקבלו הרבה מהנסיון והידע שלה. כל זאת במחיר סמלי של 147 ₪. אני בטוח שלאחר שתצפו בסרטונים ותתחילו ליישם זה כבר ייתן נקודת פתיחה טובה ויעזור לכם להעלות את הילד על דרך המלך.

קחו אותי לסרטונים - אני רוצה לקבל ייעוץ ראשוני

עוד עדכון קטן: בינתיים הזמן עבר ונתקלתי בעוד ועוד טעויות בטיפול פסיכיאטרי דוגמת נטילת רספרדל ללא צורך – שגורמת בסופו של דבר נזק לאורך זמן. לאור הנסיון עם הרבה אנשים שניזוקו מטיפול פסיכיאטרי לא נכון הוצאתי סדרת סרטונים של כשעה וחצי בשם "המדריך לטיפול פסיכיאטרי נכון" שבה אני מדריך אתכם שלב אחרי שלב בטיפול הפסיכיאטרי מבחירת פסיכיאטר ועד לידע חשוב על תרופות ואפילו איך להיגמל מהם נכון. אם רספרדל הוא חלק מתהליך טיפול פסיכיאטרי אני ממליץ לכם להעיף מבט בסרטונים. כל הפרטים נמצאים כאן.
להתראות
מתן

מתן, קח אותי למדריך

יכולים להגיב כאן ולשאול כל שאלה - אשמח לענות בהקדם

* יש למלא
1000

תגובות

נחום ערבה גאולה

אפשר לדבר או להגיע אליכם?

מתן לוי

בהחלט אפשר לדבר או להגיע אלינו. הכי למטה יש את כל פרטי יצירת הקשר

אביבה

מה לגבי אריפליי

מתן לוי

אריפליי זו תרופה אנטי פסיכוטית לא יותר טובה מרספרדל. עושה אותו דבר פחות או יותר במוח

רותי

היי שלום, רציתי להתייעץ ,ילדי אובחן אצל פסיכולוגית odd

הבן שלי עולה לכיתה א'

השאלה שלי היא כזו. כיתה קטנה או כיתה רגילה עם שילוב סייעת צמודה?

הגננת מכירה את בני שנתיים וחושבת על כיתה רגילה כי הוא חברותי, וחכם, למידה שלו תואמת גיל. וכיתה קטנה היא מפחדת בגלל הילדים האחרים שיהיו שם עם קשיים אחרים וזה רק יוריד אותו.

בכיתה רגילה זה בעייה בגלל הסף תסכול שלו הוא מאוד נמוך קשה קשה לו קשית הוא ממש בוכה ונשכב על הרצפה או שמעקם פרצוף ולא מספר מה שקרה.

מתן לוי

שלום רותי!

א. כיתה קטנה עם שלל צרות היא תמיד מאוד בעייתית כי במקום לגדול כילד רגיל הוא יגדל עם ילדים בעייתיים בפרט שאין לו שום בעיה ומכאן לאבחנת odd בחלק ב.

ב. אבחנה של odd לא מעידה על בעיה בילד אלא על בעיה במערכת היחסים בין ההורים לילד כאשר ההורים חלשים מהילד שלהם הוא אוטומטית מנצל את זה ומקבל אבחנת odd. יש שני סוג פתרונות פיתרון אחד להחליש את הילד באמצעות תרופות כמו רספרדל או מערכת חונקת. הפיתרון השני הוא לחזק את ההורים וזה מה שעשיתי נותנת בסדרת הסרטונים שלה שבדיוק מיועדת לחזק אתכם ההורים. ילד חזק צריך הורים חזקים יותר ממנו. שלא יחלישו אותו אלא יחזקו אותו וייתנו לו תחושה שיש לו משהו חזק להישען עליו וזה ההורים.

בהצלחה!

מתן

מרדכי

האם הכוונה לסירופ respond זה אותו דבר???

מתן לוי

כן הכוונה גם לסירופ וגם כשאומרים שזה רספרדל במינון מאוד קטן.

א.א תיקון להודעה הקודמת

בני בן ה - 6, כיום בגן תצפית על רקע בעיות רגשיות נכנס למסגרת זאת כי אובחן "אילמות סלקטיבית". הילד נפיץ הכוונה שכל טריגר קטן יכול לגרום לו לצעוק/לבכות בכי צווחני/למרוד בצוות ללא הבדלה בסמכויות.

בני בדרך כלל ילד שמח, ללא בעיות התנהגות.

כתינוק בכה כל הזמן, בינקותו כבר היה באי שקט ולכן לאחר וועדה הגענו לגן הנ"ל על מנת לאפשר לו מתן כלים להתמודדות.

כעבור כשמונה חודשים הצוות טען כי התנהגותו נפיצה והם ממליצים על יעוץ פסיכיאטרי. הגיעה פסיכיאטרית של רשת הגן השקיפה עליו במשך חצי שעה (במהלך זמן זה התעסקו בפעילות ולא היה טריגר נפיץ) בשיחה עם הצוות הפסיכאטרית החליטה לתת לו רספידל אני מצטטת דבריה: "0.3 סיסי למשך כשבועיים, זה רק פלסטר להתפרצויות שלא יהיו במיידי - אם יקח, עד שנדע מה לעשות כי אני לא חושבת שמדובר בחרדה או בהפרעת קשב שלה הייתי נותנת רטלין".

מנהלת הגן הוסיפה ואמרה שאם לא נלך לפי ההבחנה זאת עילה להשהיית הילד מהמסגרת.

בעלי ואני קראנו את הפוסטים ונחרדנו, נשמח לקבל הכוונה מה עלינו לעשות.

מתן לוי

שלום לך א.א.!

אני לא יכול לייעץ על דברים כאלו מורכבים בהודעה. כדי לקבל ייעוץ אפשר לקבוע זמן ולשבת עם אלישבע שהיא מומחית בעניינים הללו. יכול להיות שלבין שלך יש בעיה של ויסות חושי שהפיתרון שלה הוא שונה בתכלית מהגן המדובר. לגופו של עניין אם מדובר בגן פרטי הוא יכול החליט מה שהוא רוצה ואין לך הרבה מה לעשות כי כאשר מדובר בגן פרטי אז הוא יכול להחליט שהאף של הבן שלך עקום ולכן הו אלא מקבל אותו. אבל אם מדובר במוסד ציבורי הרי שזה לא חוקי להכריח לקחת רספרדל או כל תרופה אחרת כתנאי לשהות בגן. אבל גם אם זה המצב אנשים שלא יודעים לשים גבולות לילד בן 6 לא הייתי ממליץ לשים אותו רגע אחד אצלם. וכמובן שאין שום סיבה לתת רספרדל לילד בן 6 ולעצור את ההתפתחות של המוח שלו. זה ממש גזר דין מוות לתת בגיל כזה רספרדל. לא מזמן היה אצלי בחור בגיל 30 שהחיים שלו נהרסו בגלל רספרדל בגיל 6 שהמשיך איתו וגרם לו אשפוזים וצרות צרורות. ולגבי בנך כפי שאמרתי תוכל לפנות אלינו לשיחת ייעוץ מסודרת עם אלישבע ונשמח לעזור

א.א

בני בן ה - 6, כיום בן תצפית על רקע בעיות רגשיות נכנס כאובחן אילמות סלקטיבית. כיום הילד נפיץ הכוונה שכל טריגר קטן יכול לגרום לו לצעוק/לבכות בכי צווחני/למרוד בצוות ללא הבדלה בסמכויות.

בני בדרך כלל ילד שמח, ללא בעיות התנהגות.

כתינוק בכה כל הזמן בינקותו כבר היה באי שקט ולכן לאחר וועדה הגענו לגן הנ"ל על מנת לאפשר לו מתן כלים להתמודדות.

כעבור כשמונה חודשים הצוות טען כי התנהגותו נפיצה והם ממליצים על יעוץ פסיכיאטרי. הגיעה פסיכיאטרית מטעם הגן השקיפה עליו במשך חצי שעה (במהלך זמן זה התעסקו בפעילות ולא היה טריגר נפיץ) בשיחה עם הצוות ואיתי האמא החליטה לתת לו רספידל לדבריה ואני מצטטת: "0.3 סיסי למשך כשבועיים כפלסטר להתפרצויות שלא יהיו במיידי אם יקח בגן, עד שנדע מה לעשות כי אני לא חושבת שמדובר בחרדה או בהפרעת קשב שלה הייתי נותנת רטלין".

מנהלת הגן הוסיפה ואמרה שאם לא נלך לפי ההבחנה זאת עילה להשהיית הילד מהמסגרת.

שוב אציין כי הפסכיאטרית איננה שותפה פעילה לגן היא צפתה בילד פעם ראשונה למשך חצי שעה וזאת ההבחנה שלה.

בעלי ואני קראנו את הפוסטים ונחרדנו, נשמח לקבל הכוונה מה עלינו לעשות.

אמא דאוגה

שלום לך. קראתי את המאמר הזה שניה לפני שהבן שלי אמור להתחיל טיפול בריספונד ווויואנס ונחרדתי ממש! רק רציתי לעזור לו לגדול בן אדם, וכמעט גרמתי לו להיות משוגע עם קבלות?

ניסיתי להכנס ולהרדם לסרטונים של ההדרכת הורים ולא נפתח.אז מה עושים במקרים של התקפי אלימות לילד בן 14? אשמח לתשובה.

מתן לוי

שלום לך אמא דאוגה. סליחה שלקח לי זמן לענות. אני שמח שהחלטת לא לתת לבן שלך רספרדל שבהחלט יכול למנוע התפרצויות כי זה ממש כמו לשים אזיקים בתוך המוח. לגבי גופו של עניין צריך ללמוד להציב לילד שלך גבולות ברורים ולא לחשוש ממנו. תוכלי לרכוש את הסרטונים של אלישבע הי אמסבירה בצורה פשוטה וברורה שלב אחרי שלב איך להציב גבול נכון ובסופו של דבר כשהילד מבין שאם הוא מתפרץ הוא לא מרויח שום דבר - הוא גם לא יתפרץ. זה דורש ממכם ההורים הרבה נחישות סבלנות ולא להיכנע להמשיך להתנהל לפי המתווה שאלישבע אומרת בסרטונים ובסופו של דבר זה הדבר היחיד שילמד את הבן שלך לשלוט בעצמו וכמובן שהוא לא יזדקק לאזיקים תוך המוח בשם רספרדל.

דבורה

הבן שלנו בן 7 בהמלצת פסיכיאטר נתתנו לו מינון מאוד נמוך של רספונד והתחילו לו טיקים עכשיו הפסקנו בהמלצת הרופא והטיקים מתגברים ועכשיו גם יש לו תנועות לא רצוניות בפנים. מה עושים? הרופא אמר שחייבים לחזור לרספונד ולהעלות מינון. מה אתה ממליץ. אני אובדת עצות.

מתן לוי

שלום דבורה! מה שאני ע\כותב כאן לא יכול להיות חליף לעו. רפואי כמובן אבל אכתוב לך מנסיוני. כאשר לוקחים רספרדל/ רספונד תקופה ארוכה גם אם זה מינון מאוד מאוד נמוך מבנה המוח משתנה אבל השינוי לא קורה ביום אחד. ולכן אם הבן שלך לקח חצי שנה רספונד והופיעו לו טיקים אחרי חצי שנה צריך חכות לפחות חצי שנה שזה יעבור. כמובן שאם תגדילי את המינון גם הטיקים יעברו אבל מה יקרה עוד שנה – מנסיון העבר אני משער שתצטרכו להגביר ולהגביר את המינון של הרספונד עד לרמה שבה כבר אי אפשר להגביר. אז חבל להיכנס לכל זה פשוט לחכות בסבלנות חצי שנה שנה עד שזה יעבור.

בהצלחה!

מתן

ויווק

אשמח להתייעצות.טלפונית .בן 4.5 התחלנו ריספונד לפני כמה ימים

מתן לוי

בשמחה. בן 4.5 זה גיל ממש צעיר לתת רספרדל.  לצערי לא עומד בעומס לתת ייעוץ חינם לכל הפונים בעניין  רספרדל או רספונד  אפשר לכתוב כאן ואשתדל לענות מיידית וזה יועיל גם לאחרים

תהילה

הבן שלי בן 24 באמצע החיים התחיל לדרדר הספיק להיתגרש ולא רצינו תרופות וכו הפסיכיאטר איבחן מצב פסיכוטי ונתן ריספרדקס אנחנו שניה לפני לתת תכדור הילד מאוד מסכן וכל יום מדרדר ניסינו מלא דברים אבל הוא לא משתף פעולה ולא מדבר בכלל האם אתה חושב שיש עוד משהוא שעדיין לא ניסינו

מתן לוי

שלום תהילה! לצערי אם אכן מדובר במצב פסיכוטי אז אין ברירה וחייבים לתת תרופה אנטי פסיכוטית כמו רספרדל עד שהמצב יתייצב ואז להוריד את התרופה ולא להישאר עם רספרדל למניעה כמו שחלק מהפסיכיאטרים ממליצים. במקרה ולא מדובר בהתקף פסיכוטי המצב כמון שונה בתכלית. מי שלא מעוניין לקבל טיפול אי אפשר לטפל בו. אדם חייב לקחת אחריות על עצמו. אבל יש מקרים שבהם הדרכה נכונה יכולה מאוד לעזור. יכולים להתקשר אלי לנייד 052 # 3262297

ואשמח לחשוב איתכם ביחד האם יש אפשרות לפיתרון אחר.

מ.מ

היי,

ילדה בת 3.5הובחנה עם בעיות קשב וריכוז..מאוד לא שקט , מסכנת את עצמה, נמצאת בעוד שלב של איבחונים אצל פסיכוחוגית..הנוירולוגית רשמה לה ריספרדל 0.1 מ"ג מה אומרים? יש ממה לחשוש?

מתן לוי

בהחלט יש ממה לחשוש. רספרדל בגיל כה צעיר בתקופה שבה המוח נבנה גורם לעיכוב בהתפתחות המוח. נזק שיכול להיות בלתי הפיך. כשיש לילד הורים שכשהם אומרים לא זה באמת לא והוא לומד שהוא לא יכול לעשות מה שהוא רוצה הוא חש ביטחון ולומד משמעת עצמית מה היא. ובטח שלא מהווה סיכון לא לו ולא לסובבים אותו. כמובן שאפשר ללכת בדרך הקצרה והמיידית ולשים לו אזיקים במוח בשם רספרדל. לטווח הקצר זה פיתרון לטווח הארוך זה אסון. ממליץ לקבל הדרכה אצל אשתי אלישבע. היצה אצלה מישהי ממש לפני כמה ימים וכבר יישמה את מה שהיא אמרה וראתה שינוי אדיר לטובה. בהצלחה. אל תתייאשו מהכוח שלכם כהורים מול הילד שלכם. יש לכם את הכוח לעמוד מול ילד בן חמש. אל תחששו מכל האבחנות למיניהם

נתן

שלום אני לקחתי רספרידול 2מג למשך חודש והיפסקתי אני מרגיש סוף של פחד פנימי שגורם לי לחשוב לקחת עוד פעם. אני לקחתי את זה בטעות ביגלל בעיות

מה קורה איתי? שינה

מתן לוי

שלום נתן!רספרדל לא נותנים בטעות אלא בכוונה. אבל אני מניח שהפסיכיאטר שנתן לך אותו הוא לא הכי מומחה. אולי פסיכיאטר של קופת חולים ולא פסיכיאטר פרטי. זה ממש מוזר לתת רספרדל על בעיות שינה. לגופו של עניין אני לא יכול לתת ייעוץ פסיכיאטרי על רספרדל אבל מנסיונם של רבים אפשר לומר שחודש זו תקופה שכבר מופיעים תסמיני גמילה מרספרדל ולכן אין להיבהל מהתחושות בפרט שזה מינון די גבוה. למזלך הטוב לקחת רספרדל רק חודש וזה תקופת זמן שכל פסיכיאטר יוכל לומר לך איך להיגמל בהדרגה ולא מצריך מומחה ותהליך גמילה ארוך כמו מי שלוקח כמה שנים ששם מועטים הפסיכיאטרים שבאמת בקיאים בגמילה מרספרדל

לירון

הילד שלי קיבל רספרדל ובעקבות זה נהיו לו טיקים רציניים. עכשיו הפסיכיאטר הוסיף לו דקינקט. מה אתה אומר. אני אובדת עצות.

מתן לוי

שלום לירון! רספרדל חוסם את הדופמין במוח אבל אז זה כמובן יוצר בעיות של תנועתיות יתר וטיקים ולכןם נותנים דקינקט שחוסם עוד דברים במוח נגד תנועתיות יתר. אבל לצערי הדרך הזו מובילה את הילד שלך ישר לגהינום - במקום להוריד את הרספרדל שחוסם את המוח שלו מוסיפים עוד תרופות. תחשבי בעצמך האם זה הגיוני לחסום לו עוד יורת את המוח או להתיר את המוח מכבלי הרספרדל. אני לא מייעץ אלא רק מציב שאלה לשכל ישר של כל אדם.

נירית פלדמן

שלום,

הילד בן 13 וחצי, נוטל ריספרדל 1 מ"ג ביום חצי בוקר חצי ערב. יותר נכון- זה מה שהרופא אמר לו,אבל הוא לוקח בפועל רק חצי בבוקר בנוסף לויואנס 50 מ"ג.לאחרונה חברים אמרו לו שזה פוגע בזרע ולכן לא מוכן ליטול את שתי התרופות. אנחנו בבעיה כי בלי הרספרדל הוא בריון על אחיו, וממש תוקפני גם בדיבור וגם בהתנהגות. נוטל חצי רספרדל כבר כ3 או 4 שנים. מה ניתן לעשות כתחליף והאם זה נכון לגבי הפגיעה בזרע? ומה עם ויואנס- בטוח לשימוש?תודה

מתן לוי

שלום נירית!

א. לא ידוע לי על פגיעה בזרע ברספרדל או ויואנס לא נראה לי שנעשה על זה אישזהו מחקר. מה שכן רספרדל וויואנס בהחלט בעלי פוטנציאל של 1 מתוך 10 לפגיעה בתפקוד המיני. אפשר לדעת את זה לפי בדיקות דם רמת הפרולקטין אצל גברים שבחלר מהמקרים גבוהה בהרבה וגורמת שיבושים במערכת ההורמולנלית.

התחליף הכי טוב לרספרדל זה סמכות של ההורים לסמכות של ההורים אין תחליף. פגשתי הרבה ילדים שצמחו והיו לנערים שאת הסמכות ההורית החליפו ברספרדל ופגשתי אותם גדולים עם חוסר שליטה עצמית משווע - פשוט מסכנים. ממליץ על פגישה עם שאתי כדי לראות מה אפשר לעשות ואיך אתם ההורים יכולים להחזיר את הסמכות שלכם לילד - יש עדיין אפשרות למרות שזה יצריך מכם הרבה עבודה אבל עדיין לא מאוחר.

ג. בגלל שהוא לקח שלוש ארבע שנים רספרדל אני מאוד חושש מה יהיו ההשלכות שהו אמפסיק את זה בבת אחת אני מאוד מקווה שזה יעבור בשלום אבל לפעמים זה יכול להוביל ישר לאשפוז. יכולה לעיין במאמר שכתבתי האם להפסיק לקחת רספרדל

בהצלחה!

מתן

אבי

הי מתן נתנו לי רספרדל לחרדות

ואני מרגיש שזה משתיק קצת את החרדות אבל בו זמנית משתיק לי את המוח מבחינת מחשבה כל מיני דברים כאלה. לדעתך ההשפעה הזאת כנראה תעבור שאני מרגיש כבוי וכמו זומבי והקטע של החסימה במוח, תודה רבה

מתן לוי

אם אתה עדיין לוקח רספרדל אל תצפה שהתופעות האלו יעברו. זה לא כמו תרופות פסיכיאטריות רגילות שעיקר תופעות הלוואי הם בהתחלה מנסיוני כשלוקחים רספרדל זה בדרך כלל נהיה גרוע יותר ככל שעובר הזמן. לכל דבר יש מחיר. קצת מוזר לי שהביאו לך רספרדל לחרדות. אבל אם זו האפשרות היחידה אז קח את המחיר שלה בחשבון.

מישהו

היי שלום, לקחתי מלפני חודש וקצת רספרידל חצי מיליגרם לתקופה של שבועיים והפסקתי לפני שלוש שבועות אבל אני עדיין מרגיש את ההשפעה שלו, האם יש פה נזק בלתי הפיך?

מתן לוי

שלום לך! זה בהחלט נורמלי. יש גם אנשים שזה לוקח להם יותר זמן להחלים. למשל מי שלקח במשך שנה אז גם לאחר שהו אכבר לא לוקח בכלל ייקח לפחות חצי שנה עד שהגוף משתחרר לגמרי ההשפעות של הרספרדל. זה נכנס לכל התאים בגוף ועד שזה מתנקה לוקח הרבה זמן. מה שיכול לעזור לך זה לעשות הרבה ספורט שיאי. את חילוף החומרים אבל נזק בלתי הפיך מהרספרדל אני לא חושב שיש כאן. תן לזמן לעשות את שלו תעשה ספורט וזה יעבור בעזרת ה'

אמאעלהרצף

היי, תודה על המידע המרתק, איפה ניתן למצוא את המאמר העוסק ברספרדל טאואיזם בפרט?

מתן לוי

שלום וברכה! בעקבות הפנייה שלך כאן הכנתי מאמר חדש על רספרדל לאוטיזם מוזמנת לקרוא

לירון אילה

שלום אלישבע האם תוכלי לשלוח לי את הטלפון שלך לעוץ?

מתן לוי

שלום לירון! בגלל עומס של פניות נאלצנו למחוק את המספר של אלישבע מן האתר אבל מי שרוצה להשיג אותנו יכול לעשות זאת - זה לא כל כך קל ומצריך מעט חיפוש בגוגל אבל בסופו של דבר זה אפשרי ומוריד מאיתנו עומס. (אגב עד שעניתי לך כאן כבר מצאת אותנו ושוחחנו...) נשמח לענות כאן על כל שאלה בנושא רספונד רספרדל או תרופות אנטי פסיכוטיות אחרות שניתנות לילדים

דבורה

אני כול צמרמורת.... הכתבה הזו הצלת נפשות ממש! המרשם לריספונד ניתן לנו כ״כ בקלות שזה לא יאומן, שאלתי את הפסיכיאטר-נוירולוג שהלכנו אליו אם זו תרופה פסיכיאטרית והתשובה שלו הייתה שגם אקמול זו תרופה פסיכיאטרית... הלכנו אליו בגלל היפראקטיביות והוא כמעט הרס לנו את הילד:( תודה לך על המידע אני הולכת להשמיד את המרשם

עופר

אני לוקח רספרדל כבר 3 שנים. כבר מרגיש בעיות זיכרון ועייפות ועוד הרה דברים שתארת. יש מה לעשות?

מתן לוי

אכן יש מה לעשות ואני הרחבתי על זה בקישור הזה שבו אניעוסק בגמילה מרספרדל. מה שכן זה תהליך ארוך של לפחות שנה וגם אחרי שכבר את הלא לוקח כדור של רספרדל בכלל יכול לקחת חצי שנה לפות עד שהמוח חוזר לעצמו. רספרדל זה כדור מאוד חזק

גל

יש לי ילד בן 10 שמטפל באטנט 10 מ"ג

ועבר בערך שנתיים לוקח בלילה לפני השינה 1/2 מ"ג רספירדל...

יכול להיות שיש קשר בין רספירדל לבין התקפי קללות

שיש לו?

וזה קורה רק בתקופה האחרונה

מתן לוי

לא כתבת כמה זמן הוא לוקח רספרדל בכל מקרה אם זה לא היה לפני שהוא מתחיל לקחת סביר להניח שזה קשור לרספרדל.

הילה

שלום וברכה,

שאלה ממש דחופה וחשובה- נתתי לבני בן ה- 7 ריספונד 0.3 מ"ל פעמיים בלבד! האם אני יכולה להפסיק את השימוש ללא הדרגה? אובחן על הרצף בתפקוד גבוה, עם חרדה חברתית ופחדים, רגיש ובשבועות האחרונים התפרצויות זעם ואלימות כלפי גננות ורכוש של הגן שנובע כנראה מפחדים- זה קורה רק בגן (חינוך מיוחד) ובבית לא. הוא ילד טוב וחכם ולא אלים כלל, גם לא היה אלים במסגרות- שנה שעברה באותו גן אך גננות אחרות הראה לעיתים חוסר שקט (מפיל צעצועים, מסתובב) כך שזה מאוד הפתיע אותנו. הפסיכיאטר המלווה של הגן המליץ לתת ריספונד (גם שנה שעברה- אך שם לא הסכמנו) כדי להרגיע את המוח ולעצור את תחושת החרדה ועל ידי זה הילד אמור לקבל בגן כלים שיצליח להשתמש בהם בהמשך החיים (עקב החרדה הוא לא פנוי ללמידה זו- כך טוענים אנשי המקצוע בגן)-עקב האלימות הסכמנו, כעת הוא נראה מסומם עם טשטוש ראיה ובעיות זיכרון וזה רק משימוש פעמיים. אשמח לשמוע את דעתך. אני מבינה שהתרופה הזו היא רעל למוח. האם ניתן לטפל בחרדות החברתיות בגיל כזה? והאם יש לכם טיפול מיוחד לילדים עם חרדות חברתיות על הרצף? אשמח לתשובה

מתן לוי

שלום הילה!

בדרך כלל אחרי פעמיים בלבד של שימוש ברספרדל אפשר להפסיק וכדאי להפסיק במיידית את השימוש לאור תופעות הלוואי הנוראיות שהוא חווה. בגיל כזה בפרט בילדים על הרצף ההשפעה שלכם ההורים היא עצומה על הילד ולכם הייתי ממליץ על טיפול לאמא שהי אהכי קרובה לילד שהו איכול להשפיע לטובה על הילד. טיפול לילד עצמו כשהוא על הרצף לצערנו לא אפקטיבי.

בהצלחה!

מתן

אנונימית

בני בן 8 סובל מקשב וריכוז ומקבל ריטלין LA

מאחר והוא סובל מחרדות על רקע חברתי ומאי שקט המליצו לנו על מתן תרופה פסיכיאטרית להרגעה

אשמח אם יש לכם דרך לעזור ומעונינת לקבל המלצות מאנשים שנעזרו בשטח

מתן לוי

הייתי ממליץ לך לקבוע שיחת ייעוץ עם אלישבע. היא טיפלה בהרבה מקרים כאלו וברוב המקרים יחס מתאים ונכון מצד ההורים פתר את הבעיה. הוספה של תרופות פסיכיאטריות בדרך כלל החמירה את הבעיה ויש גם מקרים שהריטלין עצמו יצר בעיות של חרדה אצל ילדים. יכולה ליצור קשר בדף האתר שעוסק בחרדות בילדים

שולה

מה דעתך על ריטלין ואטנט?

מתן לוי

מנסיוני אין מה להשוות בין רספרדל/רספונד לאטנט או רטלין. רטלין וכל גרורותיו הם ממריצים את מוח כתופעת לוואי של ההמרצה הזו נוצרת דווקא יכולת לסנן הפרעות אבל בשורה התחתונה המוח מאיץ פעילות וזה לא רע ולא גורם נזק להתפתחות וכו' לעומת זאת רספונד מאט את קצב המוח ולכן מאט את ההתפתחות וגורם לבעיות זיכרון וכו וכל מה שהכרנו במאמר. אם יש עוד שאלות אשמח לענות

חיים

שלום אני נותן לבן שלי את התורפה במזרק במינון של 0.25 מייל כבר שבוע ואני מעוניין להפסיק איך עושים זאת

מתן לוי

אם אתה נותן רק שבוע רוב הסיכויים שאתה יכול כבר עכשיו להפסיק כי שבוע לא נחשבת תקופה ארוכה בשביל רספרדל. בכל מקרה אין במה שכתבתי ייעוץ כי אני לא פסיכיאטר אני אומר רק על סמך נסיוני

אור

שלום, איך הכי טוב לרדת בהדרגה מ2 מג ריספרדל?

כל יומיים/שבוע/שבועיים להוריד חצי מג/1 מג עד להפסקה מוחלטת?

מתן לוי

הלואי שזה היה כל כך פשוט כמו שאת המתאר את זה אור. גמילה מרספרדל זה תהליך ארוך ולא פשוט שדורש מעקב יומיומי . האמת שאני מכיר כמה פסיכיאטרים שנתנו הוראות כמו שאת הכתבת כאן - התוצאה היתה אישפוז. ממלי. לך להסתכל בדף שלי על גמילה מרספרדל ששם הרחבתי על הנושא הזה

Admin:


לוזון סיגל

צריכה דחוף שיחה מימך

מתן לוי

יכולה להתקשר לטלפון שנמצא בתחתית הדף מחר מבין שזה בקשר לרספרדל

טובה

יש לי ילדה עם תסמונת דאון אך חרדה כמעט מכל דבר(מהחיי) , עכשיו אובחנה עם אוטיזם ופיגור בינוני

הרופאה הזכירה רספידל לחרדות, ופתאום צצ לי מה שרשמתם?

האם אפשר לעזור לביתי בדרכים אחרות, אציין שאין לה טיקים ואין לה התפרציות זעם) אך היא לא חברתית כמו דאון טיפוסי.

אשמח לשמוע שאפשר אחרת

לפני אבחון ראשוני.

מתן לוי

שלום טובה!

בהחלט כל ילד הוא עולם מלא וחבל להשתיק אותו עם רספרדל. לנו אין נסיון בילדים עם תסמונת דאון או פיגור. לא הבנתי למה קשורות החרדות. הרבה פעמים זו רגישות חושית ולא חרדות כמו למשל רגישות לרעש. אני הייתי ממליץ על שיטות שעובדות על פיתוח והגדלה של ילדים עם תסמונת דאון או פיגור כמו טומאטי ברגע שמעצימים את הילדים האלו החרדות יעלמו לבד. וכמובן לא להשתיק עם רספונד ודומיו

בהצלחה

מתן

נעמה

שלום וברכה

יש לי ילד בן 6 עם בעיית קשב ובעיות התנהגות וחוסר גבולות- מטופל בטיפול רגשי ומרפאה בעיסוק דרך הקופה, היינו אצל נוירולוגית שטענה שהילד לא רגוע ולכן קשה לאבחן אותו מבחינת קשב, והמליצה על ריספונד ל3 חודשים ואחכ תשקול טיפול בבעיית הקשב, הילד סובל גם מחרדות וקושי בוויסות, בינתיים לא נתתי לו את התרופה כי צריך בדיקת קרדיולוג על רקע משפחתי אצל סבתא

אשמח לשמוע תשובה

מתן לוי

שלום נעמה!

בעיות התנהגות וחוסר גבולות הם לא בעיות של הילד אלא בעלי שקשורה ביחסים בין ההורה/ההורים לילד. ולכן טיפול רגשי לילד בדרך כלל לא עוזר וגם לא יעזור. ילד חייב שההורה יהיה חזק יותר ממנו ויציב לו גבולות כשאין את זה ליד אז הוא הופך להיות חרדתי כי אין לו את, היציבות של הורה שאומר לא וזה באמת לא. כשהילד יכול לעשות מה שהוא רוצה בלי אף אחד שמסוגל לעצור אותו זה מעורר בו חרדה רבה. כן. מנסיוננו ילדים שההורים שלהם לא מסוגלים להציב להם גבולות סובלים בעקבות זאת מחרדות. רספדל לא פותר את הבעיה הזו. אני מכיר אישית מבוגרים שהוריהם לא הצליחו להציב להם גבולות והרספרדל שיתק את הילד כתחליף להצבת גבולות ובבגרותם הם פשוט מסכנים כי הם לא מצליחים להציב גבולות לעצמם ובעקבות זאת הגיעו להתמכרויות קשות בבגרותם. ולכן אני לא ממליץ על רספרדל כתחליף להצבת גבולות.

הדבר הטוב שאני יכול לומר שכל ההורים שהיה להם קושי בהצבת גבולות לילדים שלהם הצליחו לעשות זאת, בהצלחה לאחר הדרכה וטיפול אצל אשתי אלישבע. זה אפשרי ופותר את הבעיה אחת ולתמיד בלי שום טיפול לילד

בהצלחה

ומועדים לשמחה!

מתן

מרים

אשמח אם תחזרו אליי לפני שאני קובעת פגישה ראשונית

מתן לוי

שלום וברכה מרים!

בעבר אכן נתתי את האפשרות להתייעצות טלפונית דרך הדף הזה על ריספרדל . בגלל העומס הרב שנוצר וריבוי פניות שלא הובילו לטיפול יצרנו רק את האפשרות של ייעוץ בתשלום סמלי כדי לוודא רצינות. כמובן שעדיין יש כאלו שמוצאים את הנייד שלי דרך האתר ומתקשרים וזה לא מידי מסובך. אם את רוצה ורצינית את מוזמנת להתקשר ואשמח לשוחח בקשר לרספרדל. תודה מתן

יעל

יש לי ילד בן 10 עם קשב וריכוז,אימפולסביות והיפר. הוא לוקח ריטלין.במצב של עצבים הוא הופך להיות חסר שליטה לחלוטין .הוא מרביץ. זורק דברים... מתנהג בצורה אלימה . עשינו הערכת מסוכנות ועבר. אך היא המליצה על רספרידל במינון נמוך על מנת להרגיע אותו בכדי שיוכלו לעזור לו . אנמ חסרת אונים ולא יודעת מה לעשות.

מתן לוי

שלום יעל!

רק עכשיו קיבלתי מכתב תודה מרגש במייל על הורים שאלישבע הדריכה אותם בקשר לבן שלהם שגם לו רצו לתת רספרדל כדי שיהיה רגוע והם היום מצליחים בעצמם לעמוד מולו בלי רספרדל ובלי כלום. אני לא יודע איזו הדרכות קיבלתם אבל אם תלכי עם ההדרכה שאלישבע תיתן לך עד הסוף את תראי שהוא לא ישתולל ולא יתפרע ולא יזרוק דברים אלא ישמע בקול ההורים שלו. כן. בלי להרגיע אותו עם כל מיני רספרדל ודברים שהורסים את המוח שלו לטווח הארוך אלא פשוט ללמד אתכם ההורים איך להיות יותר חזקים ממנו ולא חס וחלילה ההיפך שהוא חזק מכם ומשיג את מה שהוא רוצה באמצעות התפרצויות למיניהם.

ממליץ כבר עכשיו לתת לו גבולות ולא לפחד מעימות. אחרי כל התפרצות כזו חייב לבוא עונש ולא פחד שלכם ההורים ממנו. ואם תלכי בדרך הזו גם תחזירי את הבן שלך אלייך וכמובן שלא תצטרכי לתת לו רספרדל.

בהצלחה!

מתן

עמי

יש לי בן על ספקטרום האוטיזים עם תפקוד גבוה .הוא לומד שנה שלישית מדעי המחשב.לפני חודשיים הוא הוא התחיל לספר לי על כל מיני תקריות שהיו לו בצבא (דרך אגב הוא יתנדב לצבא ושירת 3שנים מלאות).התחיל לספר לי על תקריות שאני יודע שהם לא מציאותיות.לפני שבועיים הלכתי איתו לפסכיאטר והוא נתן לו רספידל 0.5מיליגרם.לאחר שבועיים הוא העלה לו ל1מילגרם.אני כאב לא יודע מה לעשות .ואני שומע בהצעת הפסיכיאטר.אני לא יודע מה השלכות של הכדור.האם ניתן לותר על הכדור,ולעבור לכדורים מהטבע.הכדור הזה,הם הפסיכיאטרים טוענים ,שזה משפיע על המחשבות שווא שמופיע לו

מתן לוי

שלום עמי!

בהלחט כדאי לבדוק קודם כל דברים טבעיים ובכלל את התזונה של בנך. למשל שינה לא סדירה ואכילת סוכרים בכמות גבוהה יכולה להשפיע על המוח. לגבי תוספי תזונה טבעיים לדמיונות שוא על גבול הסכיזופרניה ויטמין b3 נמצא יעיל לטיפול בסכיזופרניה הרבה יותר מריספרדל עפ"י מחקריו של הפסיכיאטר ד"ר אברהם הופר. למעשה ההשפעה של הרספרדל הי אעל כל המחשבות בכלל - כל המחשבות עוצרות ובכללן גם מחשבות השוא. זה טוב למקרים שבהם מחשבות השוא גורמות לאדם לפגוע בעצמו או באחרים שאז לפעמים אין ביררה וצריך לשים את הבן אדם בכלא ששמו רספרדל עד שיחזור לעצמו אבל במקרים קלים כאלו כשהוא לא גורם נזק לעצמו הייתי נזהר והולך קודם כל על פיתרון טבעי. כמו מה שהזכרתי.

בברכה

מתן לוי

ורד

אהלן מתן, על איזה מינון של רספרדל אננחנו מדברים? האם נתקלת במקרים שגם 0.1 מ"ג גרמו לחסימה בחשיבה, חוסר חיות וכדו'?

מתן לוי

כן ורד! בהחלט נתקלתי במקרים שבהם התופעות הנ"ל הופיעו גם במקרים של 0.1 מ"ג של רספרדל. למעשה בדרך כלל נותנים מינון יותר גבוה לפחות 0.5. אבל אני נתקל יום יום בתהליכי גמילה שגם כאשר הילד נשאר רק על 0.1 מ"ג עדיין תהליכי חשיבה נפגעים ותופעות לוואי של ירידה של 0.1 הם חמורות וקשות - בכי בלתי נשלט ערות כל הלילה ותופעות של עצבים בלתי נשלטים . בהחלט 0.1 מאוד משפיע

איתן

אני לוקח רספרדל כבר חצי שנה ומרגיש שהמוח שלי חסום אני לא מצליח לחשוב. כאילו משהו חוסם לי את המוח. זה נורמלי הדבר הזה?

מתן לוי

שלום איתן!

זו תופעה משותפת לכל התרופות האנטיפסיכוטיות - כמו רספרדל - תחושה שמשהו חוסם את המוח. יש כאלו שמרגישים שהם לא מסוגלים לחשוב שפתאום באמצע המחשבה משהו חוסם להם את המוח. כן בהחלט תופעה מוכרת יודועה - הרספרדל אכן חוספ את המוח - עוצר אותו

הילה

היום קיבלתי מרשם לרספידל הילד סובל מפחדים וחרדה וזה מה שהיא נתנה הרופא לא בלב שלם לי לתת לו

מתן לוי

מוזר מאוד שהרופאה נתנה על פחדים וחרדה תרופה כל כך קיצונית כמו רספרדל. אני נפגשתי עם לא מעט ילדים שרספרדל גרמה להם   לחרדות. אשמח לייעץ לך בנוגע לטיפול בחרדות בילד שלך יכולה לקרוא על הטיפול שאנחנו נותנים בקישור הזה ולהשאיר פרטים ואחזור אלייך

אנונימי

שלום!רציתי לשאול אם הטיפול שלכם הוא לטווח הארוך או שהוא זמני?

מתן לוי

הטיפול שאנחנו נותנים הוא לטווח ארוך. זאת אומרת כשמדובר בטיפול במי שקשור רגשית לילד (בדרך כלל האמא) אלו מספר מפגשים מועט שגורם לשינוי ברגשות כלפי הילד בין אם מדובר בקושי לתת לילד גבולות ובין אם מדובר בקושי רגשי אחר כלפי הילד כמו קושי לאהוב אותו. זה טיפול שעובד ישירות על הרגשות ולכם מאוד אפקטיבי. לגבי הייעוץ גם כאן אם תעבדולפי ההנחיות זה יעבוד לטווח ארוך - אנחנו לא עסוקים בכיבוי שריפות כמו שריספרדל ותרופות אחרות עושות אלא פותרים את הבעיה מהשורש

בהצלחה

מתן

ו

הבן שלי היה מטופל בפרזמה והפסיק ועגיין מטופל בוויאנס ורספידל במינון נמוך האם יכול להיות עוררות מינית מסוכנת ודקאונות הבן שלי בן 15.5?

מתן לוי

ריספרדל בהחלט יכול לגרום לדכאונות - כי זה חומר שמדכא פעילות מוחית. לא ידוע לי שרספרדל גורם לעוררות מינית מוגברת אלא דווקא היפך, יתכן שזו השפעה של הויואנס שהוא חומר מעורר מבחינת המוח

דב דוד פומרנץ

האם זה בשימוש לה3 חודשים זה יחול ליגרום נזק בילתי הפיך צריך תשובה דחוף

מתן לוי

ל3 חודשים זה לא גורם נזק בלתי הפיך. רק צריך להיות עם יד על הדופק שה3 חודשים עם רספרדל לא יתארכו מעבר לזה. אם הסיבה היא צורך של המערכת החינוכית להשתיק את הילד אז לא הייתי ממהר לתת כי בדרך כלל זה מתמשך יות רמ3 חודשם - כי אם הילד מושתק עם הרספרדל למה להם להפסיק את זה? כמובן שיש מקרים אחרים כמו שהרספרדל ניתן כחלק מהליך גמילה מסמים ואז הסיפור הוא שונה. זה מלחמה של כימיקלים נגד כימיקלים במוח וזו המומחיות של הפסיכיאטרים.

נועה

מה זה טיפול tat ?

מתן לוי

שלום נועה!

שיטת tat כפי שאנחנו מבצעים אות היא עבודה נטו עם הרגשות. לא נסיון לשלוט על הרגש דרך השכל אלא עבודה עם הרגש בכלים של הרגש עצמו. הנה קישר לסרטון שבו אנחנו קצת יותר מסביר על הצורה שבה אנו עובדים https://youtu.be/6xbIRfwx4DY

שני

יש לי ילדה ב 7 עם אוטיזם שמתעוררת בלילות ונשארת ערה ונתנו לי ריספרדל

מתן לוי

מה מידת האוטיזם? כמה זמן היא שנה בלילה? בגדול כאן זו שאלה של מה גרוע יות רחוסר שינה או רספרדל שמאט את ההתפתחות של המוח בפרט בגיל צעיר. בלי לדעת בדיוק במה מדובר קשה לי להכריע מה כדאי לעשות

רותי

אני מבקשת לדעת אם במיקרה של בחור בן 33 עם הפרעת אישיות לא ספציפית כאשר נתקף בהתפרצות לא נישלטת הלווה בצעקות ואיומים הרופא רשם רספירדל במינון התחלתי נמוך האם להתחיל או שיש תחליף פחות אגרסיבי .

תודה יש לציין שאין לו שיזופרניה

מתן לוי

שלום רותי! ברשותך שאלה מאוד חשובה. בחור בן 33 אמור להיות אחראי לעצמו ולהחליט בעצמו האם הוא מעוניין לקחת רספרדל כדי להתגבר על ההתפרצויות שלו או למצוא דרכים אחרות. בלי לדעת איך הוא הגיע למצב כזה שאת שואלת בשבילו קשה לי מאוד לענות תשובה. אשמח לדעת עוד פרטים. ועדיף שהוא ישוחח איתי על הרספרדל.

בברכה

מתן לוי

ברוריה וייסמן

הבן שלי בן עשר יש לו הפרעת קשב וריכוז גיל חש בשנתיים האחרונות יש לו התקפי זעם ואלימות וקושי בלימודים וקושי חברתי ובביקור האחרון אצל הפסיכיאטרית היא היעה לנו לתת לו רספרדל ואני פחדת לתת לו תרופה כזאת ועוד יותר אחרי שקראתי מה שכתבת מה אתה מציע לעשות אשמח אם תיצרו איתי קשר זה דחוף כי בתלמוד תורה שלו קשה להם איתו וכו..?

מתן לוי

שלום ברוריה!

בהחלט רספרדל עלול לגרום נזק בלתי הפיך לילד שלך. יתירה מזו. אם מקום הלימודים של הילד לא יודע איך להתמודד איתו בכלים אנושיים והדרך היחידה שלהם היא ללחוץ עליכם ההורים לתת לו רספרדל שישתיק לו את המוח, הייתי ממליץ לך למצוא מקום לימודים אחר. אם יליד בעיות לימודיות בהחלט חייבים לתת לזה מענה, זה כמובן לא קשור לרספרדל. לא הבנתי מדברייך האם לילד יש בעיות התנהגות גם בבית. אם זה המצב בהחלט נוכל לעזור ולהדריך אותך ואני מאמים שכמו בכל המקרים שהורים הלכו אחרי ההדרכות שנתנו להם לילד לא יהיו בעיות התנהגות. מוזמנת ליצור קשר לשם קבלת ייעוץ ראשוני בקישור הזה https://meshulam.co.il/purchase?b=c00e60d27f7b2a7366c7378dc82fd952 לאחר התשלום תוכלי למלא את כל הפרטים על הילד בצורה מסודרת ונוכל לקבוע שיחה של כעשרים דקות ולתת לך ייעוץ בהתאם לפרטים שתמלאי בצורה מפורטת וברורה.

תודה

מתן ואלישבע לוי

מירי

יש לי ילדה בת 11. סובלת קצת ממחשבות ודאגות טורדניות . ראייה שלילית. התקפי זעם כעסים איתי בלבד .חרדתיות חברתית. דימוי עצמי נמוך וכל הזמן חיה בהשוואות לאחרים. נתנו לי רספונד ואני ממש חוששת מהתופעות לוואי. ילדה מאוד חכמה ויצירתית

מתן לוי

שלום מירי! את בהחלט חוששת בצדק לתת רספונד לבת שלך. אני מבין גם שהמצב מאוד קשה אם הוא גרם לצעד כה קיצוני של נתינת רספונד שלמעשה מאט את המוח ופוגע בו. אבל בהחלט יש פיתרון. התאור שלך מזכיר לי הרבה תאורים של ילדים חכמים ויצירתיים עם חוסר ביטחון עצמי וכפיתיות אבל יחד עם זאת התפרצויות זעם - רק על ההורה. ובכל המקרים האלו שבהם טיפלנו ללא יוצא מן הכלל הפיתרון שנתן מענה לשלל הבעיות היה הדרכה של אשתי להורים שגרמה לזה שההתפרצויות כלפי ההורים פסקו והילד החל לראות בהורים שלו דמות סמכותית. וברגע שזה קרה גם חוסר הביטחון של הילד וגם הכפיתיות שלו נעלמו כלא היו. במקרים כאלו אני אפילו יכול להבטיח די בוודאות שאם ההורים ילכו אחרי ההדרכה שניתן להם הילד פשוט יתחיל לפרוח. ואגב היו כאלו הורים שפגישה אחת או שנים איתנו כבר עזרו להם ופתרו את שלל הבעיות - בלי רספונד ובלי לפגוע כלל במוח של הילד, אדרבה זה העצים את הילד ואת ההורה גם יחד.

יהודה

מתן אני צריך יעוץ לגביי הילד שלי בן תשע ליפניי כשנה עבר תאונת דרכים עבר שני ניתוחי ראש וכיום מטופל בתרופה ריספרדל תודה רבה מראש

מתן לוי

מצב של ניתוחי ראש זה מצב מורכב. אנחנו עוסקים כאן במוח חולה ולכן לפעמים כדי לעזור למוח להחלים מאטים את הפעילות שלו באמצעות רספרדל. ממש כמו שאדם שעבר אירוע רפואי מורדם ומונשם. זה סוג של הרדמה למוח שעוזר לו להצליח. אני אפילו מכיר קרוב משפחה שלי שעבר פגיעת ראש וניתוחי ראש שהרספרדל מאוד עזר לו בתהליך ההחלמה. אם זה המצב עם בנך אין מה לדאוג. אם הוא כבר החלים והרספרדל נועד למטרה אחרת זה כבר סיפור אחר.

אמא מודאגת

ילדה בת שנתיים וחצי עם תסמונת גנטית נדירה שחלק מההפרעות שלה הן בשינה וגם בהתקפי זעם שכוללים פגיעה עצמית עד זוב דם... לא מדברת בנתייםולא יודעת לבטא את עצמה. לדעתכם יש דרך לעזור? אני כבר מיואשת וממש לפני טיפול של ריספרדל מה שעיכב אותי עד עכשיו זה החששות מהתופעות לוואי

מתן לוי

שלום וברכה!

אין לי די נתונים מהי אות התסמונת גנטית ולכן קצת קשה לי להגיב. מה שמדאיג ברספרדל בגיל כזה שהוא עוצר את ההתפתחות של המוח. תוכלי לפנות אלי לנייד כדי שאוכל להבין טוב יותר במה מדובר. לדוגמא לפעמים תסמונת גנטית גורמת לתת תחושה ואז יש פתרונות אחרים שעוזרים לילדה להתגבר עליה בלי ליצור נזק למוח.

קרן

ילד בן 9 עם odd האם תוכלו לסייע במהירות?

Admin:


מתן לוי

בהחלט נוכל לסייע במהירות. למעשה חלק ניכר מהילדים שהומלץ להם לקחת רספרדל מאובחנים כodd. ובדרך כלל הסיוע המהיר שלנו הוא להדריך אתכם ההורים איך להציב לילד גבולות בצורה נכונה. (לא. אנחנו לא נחזור בפנייך על כל העצות של הפסיכולוגים שאני מניח שכבר יעצו לך כל מיני עצות - אנחנו מחוברים לשטח ולמה שעובד ומהר. וברוך ה' הצלחנו לעזור להרבה ילדים שאובחנו כodd ובסופו של דבר ללא כל תרופה ורספרדל אלא רק באמצעות הדרכה של ההורים הילדים הפכו להיות נורמליים ללא שום הפרעת התנהגות.

בר

תגיד מתן, אתה לא מגזים. אל תגיד לי שכל הילדים שמקבלים רספרדל מגיעים לאשפוז. זה בטח רק במקרים קיצוניים.

מתן לוי

את המאמר הזה כתבתי אחרי שראיתי ילדה שלקחה ריספרדל וכבר לא יכלנו לעזור לה. לא היא לא הגיעה לאשפוז אבל גם לא למקום טוב. היא הפכה להיות ילדה חסרת הבעה, חסרת חיות. אני כתבתי את הדברים עם הרבה כאב. פשוט כאב לי עליה, אז החלטתי שלפחות אני יכול להזהיר לא לגעת בריספרדל. מאז קיבלתי כל כך הרבה פניות שאנשים אומרים לי אנחנו רואים אחד לאחד איך כל מה שכתבת על הריספרדל קורה עם הילד שלי. נכון יש גם מקרים קיצוניים שילדים הגיעו לאישפוז בעקבות הריספרדל  ולא כל מקרה הוא כזה, אבל יש לא מעט ילדים שפשוט נהרסו להם החיים בלי אשפוז בלי כלום - פשוט הם הפכו לחסרי חיות שמתפקדים כמו רובוטים. והמשך החיים שלהם נראה בהתאם, לצערי.


הבהרה: כל הנאמר באתר ובדף זה ובהמלצות שלי, ניתן על ידי על פי ניסיוני ומיטב הבנתני בלבד. אין באמור משום הנחיה לטיפול ואין הוא מחליף התייעצות עם רופא ואין בו המלצות או הנחיות של רופא. כל העושה שימוש בנאמר באתר זה, לגבי עצמו או אחרים, עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.