אם כדאי להפסיק עם הריספרדל?

אני נפגש עם הרבה הורים שנתנו לילד / לילדה שלהם ריספרדל וממש ראו בעינים את הנזק העצום שהוא גורם להתפתחות ולמוח והם מאוד רוצים להפסיק עם הריספרדל. באמת ובתמים הם לא רוצים שייגרם עוד נזק לילד שלהם. על הנזקים שהריספרדל גורם לילד שלך כתבתי מאמר נפרד למי שעדיין לא ראה אני ממליץ להסתכל עכשיו .

ועל השאלה הזו אני גם עונה מתוך הנסיון של מקרים שבהם אני נתקל מידי יום. ילד שלקח שנה שנתיים או שלוש ריספרדל ואז החליטו להוריד לו את זה או בגלל שפשוט ראו את הנק העצום שהריספרדל עשה לו או פשוט כי הם הלכו למרפא אלטרנטיבי שיעץ להם להפסיק לתת ריספרדל.

ואז הפסיקו לתת ריספרדל. חלקם עשו זאת בלא להתייעץ עם פסיכיאטר ואפילו הפסיקו בבת אחת. כמובן שהפסקה בבת אחת של כדור פסיכיאטרי היא הרת אסון ובחלק גדול מהמקרים מביאה לאשפוז. הרבה אנשים לא מבינים מה הבעיה להפסיק כדור פסיכיאטרי כמו שמפסיקים עישון למשל או כמו כל כדור אחר.

אז אסביר בכמה מילים. ריספרדל הוא סוג של רעל למוח. התגובה של המוח לרעל שנכנס לתוכו היא התגוננות. המוח משנה את המבנה שלו כך שיוכל לתפקד למרות הכדור. זאת אגב הסיבה למה בדרך כלל כשמתחילים לקחת ריספרדל ישנן תופעות לוואי שחולפות לאחר כמה ימים. המוח פשוט משנה את המבנה שלו ומשפר את התיפקוד למרות הרעל שמגיע אליו מידי יום. מה שקורה לאחר תקופה ארוכה הוא שהמוח כבר שינה את המבנה שלו. ולכן אם אנחנו מפסיקים לתת למוח ריספרדל המוח נכנס להיסטריה. הוא פשוט לא יכול לתפקד ללא הכדור כי המבנה שלו מותאם לרעל היומיומי שנכנס אליו. ואז מה שקורה זה התקף פסיכוטי או תרחישים הרי אסון אחרים.

אז דבר ראשון אל תשמעו בקול כל מיני מטפלים אלטרנטיבים או כל מיני אוהבי טבע למיניהם. זה נכון שלקחת מראש ריספרדל עושה נזק עצום . אבל להפסיק אותו ככה סתם בלי תהליך גמילה מסודר זה לא פחות מזיק ולצערי הרבה יותר מזיק. ניתקלתי בכמה וכמה מקרים שאנשים פשוט הפסיקו על דעת עצמם לתת ריספרדל מכל מיני סיבות, היו אפילו כאלו שחשבו שהכדור הזה הוא כמו רטלין ושאפשר סתם כך להפסיק אותו לתקופת החופש הגדול.

אבל אני לא רוצה לדבר על המקרים האלו אלא דווקא על מקרים אחרים שבהם הכל היה צריך להיות בסדר. ההורים הלכו לפסיכיאטר והוא הוריד בהדרגה את המינון של הריספרדל כל פעם רבע מהמינון עד להפסקה מוחלטת. היו מקרים שבהם הילד התחיל לפתח כל מיני בעיות פסיכיאטריות חדשות כמו אובססיביות או ocd וגם נתקלתי במקרים שבהם לא עברו פחות משבועיים והילד חוה התקף פסיכוטי מטורף שהביא אותו ישר לאישפוז וחזרה לריספרדל עם עוד שלל כדורים שאיכשהו הצליחו לאזן אותו ולהשאיר אותו חצי מסומם, אבל לפחות שפוי.

יש עוד סיבה למה לא כדאי להפסיק סתם כך את הריספרדל גם אם הכל עובר בשלום. וזה קשור בסיבה שבגללה לקחנו מראש את הכדור אתן דוגמא: למשל אם נתנו לילד שלנו ריספרדל בגלל התפרציות זעם או אפילו בגלל טיקים. כשמפסיקים את הכדור ולא נותנים מענה אמיתי ונכון מה שיכול לקרות הוא שהתופעות שהיו לפני הכדור יחזרו בעוד יותר עוצמה. ואז מה שקורה בדרך כלל שהמינון של הריספרדל שלקחנו בעבר כבר לא מספיק וצריך להגביר אותו הרבה יותר. אני תמיד ממליץ כשמפסיקים לקחת ריספרדל – לתת מענה הולם לסיבות שבגללם התחלנו לתת ריספרדל.

לסיכום מה שאני ממליץ זה שכל הפסקת כדור תיעשה מאוד בזהירות. יש דרכים לעשות את זה יותר זהיר אפילו מהפסיכיאטרים. הדבר השני שאני ממליץ זה לתת מענה הולם לסיבה שבגללה התחלנו עם הכדור. על תהליך ה גמילה מריספרדל עם ליווי פסיכיאטר מומחה תוכלו לקרוא כאן. תהליך שכולל גם נתינת מענה הולם לסיבה שבגללה התחלנו עם הכדור.


תוכלו להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ולהתייעץ איתנו. הרבה ילדים ומבוגרים הפסיקו לקחת ריספרדל הודות לטיפולו המסור של הפסיכיאטר המומחה שאני עובד איתו. ואני שנתתי את הליווי האנושי צפיתי מן הצד וראיתי איך אנשים חוזרים לעצמם לאט לאט בצורה הדרגתית ובטוחה.לחצו כאן לקבלת כל הפרטים על תהליך הגמילה
גם אני, כמוך שונא ספאם. המייל שלך ישמש אותי רק לשליחה של עדכונים רלוונטיים. אפשר להפסיק את קבלת העדכונים בלחיצת כפתור בכל רגע. מבטיח :)

הבהרה: כל הנאמר באתר ובדף זה ובהמלצות שלי, ניתן על ידי על פי ניסיוני ומיטב הבנתני בלבד. אין באמור משום הנחיה לטיפול ואין הוא מחליף התייעצות עם רופא ואין בו המלצות או הנחיות של רופא. כל העושה שימוש בנאמר באתר זה, לגבי עצמו או אחרים, עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.