ציפרלקס - cipralex

ציפרלקס - cipralex

(cipralex)האם כדאי לי לקחת ציפרלקס ???

השאלה שלך היא שאלה טובה, ואפילו טובה מאוד. היא נשאלת על ידי מאות ואולי אלפי אנשים מידי יום , ששואלים את עצמם: האם זה כדאי? האם התועלת שבציפרלקס שווה את תופעות הלוואי שלה? האם בכלל ציפרלקס תעזור לי??? האם לטווח הארוך באמת אשתחרר מהצורך לקחת ציפרלקס? או שאולי אאלץ להמשיך ולקחת את התרופה לכל החיים.

אשתדל לתת מענה לכל השאלות הללו. אני מקוה שהמאמר יעזור לך לקבל החלטה אמיתית ונכונה שהכי מתאימה לך. אני אשמח לחלוק איתך את כל מה שידוע לי על היעילות של ציפרלקס (cipralex) ועל ציפרלקס בכלל.

אבל לפני שאפרט בפניך את המחקרים הכי חדישים בנוגע להשפעה של הציפרלקס (cipralex) אני רוצה לשתף אותך בנסיוני עם ציפרלקס, מה שהביא אותי לברר את הדברים ולכתוב את המאמר הזה. מספר שנים שאני מטפל בחרדה ודיכאון. אני מעניק טיפול בחרדות ללא תרופות טיפול בחרדות ללא תרופות ופוגש מידי יום אנשים שלקחו ולוקחים ציפרלקס. השאלה שתמיד אני שואל את המטופלים שלי: האם ציפרלקס עזר לך??? חלק עונים לי שהכדור מאוד עזר להם. "מאז שלקחתי ציפרלקס החיים שלי השתנו". "ציפרלקס הציל לי את החיים". חלקם עונים לי שהם לא בטוחים שציפרלקס עשה להם משהו חוץ מתופעות לוואי. ולחלק לא מבוטל מהאנשים שפנו אלי הציפרלקס דווקא עשה להם רע ואפילו רע מאוד.

הדבר המעניין הוא שגם אלו שאמרו לי שבעבר ציפרלקס עזר להם התלוננו בפני שכיום אחרי שנה ויותר זה כבר לא ממש עוזר להם. הם גילו שלאחר שנה התסמינים לא נעלמו. החרדה נשארה, הדיכאון נשאר. הרבה פעמים הם הלכו לפסיכיאטר שהמליץ על תרופה אחרת, אבל חלק מהם הגיעו אלי לקבל טיפול לא תרופתי בחרדה ודיכאון. המכנה המשותף לכולם היה שבתחילת השימוש בציפרלקס הם הרגישו שינוי אבל עם הזמן השינוי פג.

החלטתי לא להסתמך על תחושות בטן ולבדוק את המחקרים המדעיים על ציפרלקס (cipralex). אכתוב כאן את מסקנותיי. לעיונך, פרטתי למטה חלק מהמקורות והמחקרים המדעיים בנושא.

בדקתי ומצאתי שזו תופעה מוכרת וידועה בעולם הפסיכיאטריה. רוב הפסיכיאטרים מסכימים שציפרלקס (cipralex) והתרופות הדומות לה לא פותרת את שורש הבעיה. זה כמו לקחת משכך כאבים במקום לטפל בפצע. ואם ממשיכים לקחת משככי כאבים במקום לטפל בפצע הנפשי, בסופו של דבר הפצע יתעורר במוקדם או במאוחר. מצאתי שנעשו מחקרים שגם הם קבעו מעל כל ספק שציפרלקס יעילה רק לטווח הקצר. יתירה מזו הסיכויים של חזרת סימפטומים של דיכאון וחרדה בטווח הארוך אצל מי שלקח תרופות גדולים יותר ממי שלא לקח אותם.
למעשה הציפרלקס יכול להיות יעיל בטווח הקצר ולגרום נזק לטווח הארוך של שנים. זה לא אומר שלא כדאי לקחת ציפרלקס אבל זה כן אומר שאם אתה או את לוקחים ציפרלקס חשוב מאוד לדעת שלטווח הארוך כדאי למצוא פיתרון טוב יותר. טיפול בחרדה ודיכאון ללא תרופות, טיפול כזה שפותר את שורש הבעיה בנפש ולא מטפל רק בסימפטומים.

קצת התפלאתי שזו הדעה של הפסיכיאטרים. תמיד חשבתי ששורש הבעיה הוא חוסר איזון במוח. חוסר בסרוטונין שאותו ציפרלקס באה למלא. היא מונעת את הספיגה של סרוטונין במוח וכך פותרת את הבעיה. בדקתי את העניין ולמרבה ההפתעה מצאתי שכיום יודעים שחוסר בסרוטנין לא גורם לא לחרדה ולא לדיכאון. התאוריה הזו פשוט הוכחה מחקרית כלא נכונה. אז איך בדיוק ציפרלקס עובדת? התשובה היא שאנחנו לא יודעים. זה לא אומר שציפרלקס לא עובדת אבל בהחלט אפשר להסיק כמה מסקנות חשובות:

א. מה שיוצר חרדה ודיכאון זה לא חוסר איזון במוח. המוח של אדם חרדתי או בדיכאון עובד ממש כמו מוח של אדם רגיל.

ב. הבעיה של דיכאון וחרדה היא נפשית, ציפרלקס עוזרת להתגבר על הסימפטומים באיזושהי צורה לא ידועה ויוצרת בעצמה חוסר איזון במוח.

ג. גם זה לא פותר את הבעיה לתמיד ואחרי שנה או פחות של שימוש בציפרלקס יש סיכוי סביר שהסימפטומים יחזרו.

ד. אם לא טיפלנו בבעיה הנפשית השימוש בציפרלקס לא רק שלא יקל על הטווח הארוך אלא יחמיר את התופעות. זה ממש כמו לטפל בכאב במקום בפצע, באיזשהו שלב הפצע יגדל וגם משככי הכאבים לא יעזרו.

התובנות שלי על ציפרלקס (cipralex) לא נגמרות כאן. הטרידה אותי מאוד התופעה הזו של תרופה שלא עוזרת לכולם ולחלק אפילו גורמת את ההיפך. בדקתי מהם אחוזי ההצלחה של ציפרלקס (cipralex) ומצאתי תוצאות שהפתיעו גם אותי. מסתבר שציפרלקס הוכחה כעוזרת רק במקרים של דיכאון קליני כבד. אז איך זה שיש אנשים שציפרלקס עזרה להם גם במקרים אחרים? בכל שאר המקרים גם של דיכאון בינוני, ציפרלקס למעשה משפיעה רק בצורה פסיכולוגית. כלומר גם אם מישהו ייתן לך כדור שעשוי מסוכר ויגרום לך להאמין שזה ציפרלקס שיעזור לך, זה באמת יעזור לך ממש כמו ציפרלקס אמיתי. את הפירוט של כל המחקרים בנושא תוכל לראות בתחתית המאמר.

המסקנה המתבקשת היא שאם אתה לא סובל מדיכאון עמוק ציפרלקס תעזור לך רק מבחינה פסיכולוגית. ואם זה המצב עדיף ללכת על טיפול לא תרופתי ולא לסבול מתופעות לוואי של ציפרלקס. למסקנה הזו מצטרף המוסד הלאומי למצויינות רפואית בבריטניה (Nice) שקבע להימנע מלתת תרופות פסיכיאטריות במקרה של דיכאון קל. הם מאשרים לתת תרופות רק אם הטיפול הפסיכולוגי נכשל.

אשמח לייעץ לך עוד בנושא

המקורות והמחקרים שבהם השתמשתי לכתיבת המאמר נמצאים כאן בתחתית העמוד.

אשמח לעזור לך להיפטר מהחרדה והדיכאון ולחיות חיים טובים ושמחים. ללא ציפרלקס, ללא תופעות לוואי, ועם הרבה שמחה בלב.

אני ממליץ לך להשאיר את הפרטים שלך כבר עכשיו כאן למטה ונדבר.

להתראות

מתן

יכולים להשאיר לי שאלות כאן למטה ואשתדל לענות בהקדם

עדכון קטן: בינתיים עבר זמן ונתקלתי בעוד ועוד ידע חשוב וטעויות שנעשו במהלך טיפול פסיכיאטרי. לאור הנסיון עם הרבה אנשים שניזוקו מטיפול פסיכיאטרי לא נכון הוצאתי סדרת סרטונים של כשעה וחצי בשם "המדריך לטיפול פסיכיאטרי נכון" שבה אני מדריך אתכם שלב אחרי שלב בטיפול הפסיכיאטרי מבחירת פסיכיאטר ועד לידע חשוב על תרופות ואפילו איך להיגמל מהם נכון. אם ציפרלקס הוא חלק מתהליך טיפול פסיכיאטרי אני ממליץ לכם להעיף מבט בסרטונים. כל הפרטים נמצאים כאן.
להתראות
מתן

מתן, קח אותי למדריך

יכולים להגיב כאן ולשאול כל שאלה - אשמח לענות בהקדם

* יש למלא
1000

תגובות

שרון

ביתי לוקחת ציפרלקס כשנה, בעקבות תופעות לוואי נוראיות הפסיכיאטר החליף לה ללוסטרל. עכשיו היא חווה חרדות מאוד קשות. מה אפשר לעשות?

מתן לוי

שלום שרון!

א. אני לא פסיכיאטר ולכן לא יכול לייעץ לך איזו תרופה לקחת. מה שכן אני יכול לומר מנסיוני עם הרבה אנשים שהגיעו אלי שכאשר תרופה אחת לא עובדת כמו למשל ציפרלקס, רוב הסיכויים שגם הבאה אחריה לא תעבוד ותיכנסו לסחרור של ניסוי ותעיה והחלפת תרופות שרק יגרמו לבעיה להחריף. אני ממליץ לכת לפסיכיאטר שיוכל לעזור לביתך להיגמל מהציפרלקס וכמובן לטפל בנפש שהיא בדרך כלל מקור הבעיות - ולא לנסות לטאטא את עביות הנפש מתחת לשטיח באמצעות תרופות כימיות דוגמת ציפרלקס.

בהצלחה!

מתן

טובה

אני לוקחת ציפרלקס כבר למעלה מעשרים שנה. והרבה חברים ומטפלים אלטרנטיבים ממליצים לי להפסיק עם זה. אני כבר מרגישה טוב. שואלת את עצמי בשביל מה להכניס רעל לגוף שלי. מה אתה אומר מתן

מתן לוי

שלום טובה וסליחה על התגובה המאוחרת. לא הייתי ממליץ לך להפסיק אחרי 20 שנה בכלל. הגוף כבר כל כך רגיל לזה שהוא כבר חייב את זה. מה שכן. אפשר להיגמל מציפרלקס גם אחרי 20 שנה אבל זה חייב להעשות ממש בהדרגה בתהליך של לפחות שנה שנתיים. אם תרצי אוכל לעזור לך בזה. פני אלי בפרטי בבקשה.

כל טוב

מתן

סיגל

יש לי בן 17שמעל שנה יש לו חרדות לוקח ציפרלקס תחליף אסציטאלופרם טבע ולפני חצי שנה הרגיש בלילה חרדות נוספות ולא יכל לישון והכדור הזה היאמטוען שזה עושה לו טוב אנחנו רואים שזה גורם לו לאכול הרבה להיות עם עצמו הרבה לישון וכאילו נראה בדיכאון ולא כמו שהוא היה תמיד. כל שישי הוא מרגיש לא טוב למרות שלוקח את הכדור אחרי חצי שעה מרגיש יותר טוב הרבה מתכנס עם עצמו ולא יוצא הרבה מהבית גם בגלל הקורונה לא יוצא. לפני חודשיים הורדנו את המינון לחצי כדור לדעתנו הוא לא צריך כדור בערב בכלל, הוא טוען שכן ובימים האחרונים לא קנינו לו והוא לא לקח והוא הרגיש לא טוב אומר שמרגיש רגשות מוזרים בקיבה וכל מיני דברים הוא מתגבר על זה כולך לישון מאוחר מאוד מכיוון שהכדור היה מרדים אותו גם היה ישן טוב. אני רוצה שיפסיק לגמרי מהכדור ואם ניצטרך לתת לו משהו בערב אז משהו טבעי כי זה מכבה לו תאים במוח הוא לא נראה כמו תמיד. האם אני עושה טוב בזה שאני מפסיקה לו לגמרי את הכדור? בהוראת הרופא עברנו לחצי כדור כדי לרדת בהדרגה. אני פוחדת שהוא יגיע לאשפוז כי יש לו רעידות בגוף והתפרצויות וזה רק בשעות הערב.

מתן לוי

לפי מה שאת מתארת סיגל זה נראה שבנך חווה תסמיני גמילה מהציפרלקס. ישנם שתי אפשרויות. או שתוך כמה ימים התופעות של הרעידות בגוף וההתפרצויות יחלפו מעצמן או שיהיה לו קשה לעבור את הגמילה הזו ויש צורך בהדרגה נוספת. אני תמיד ממליץ לא לרדת חצי כדור בת אחת גם אם הפסיכיאטר המליץ בפרט כשקורות תופעות כאלו. מנסיוני כדאי להוריד לרבע כדור ציפרלקס ורק אח"כ להוריד עוד רבע. כמובן שאני לא פסיכיאטר וזה לא מהווה תחליף לייעוץ רפואי. בנוגע לכדור את כאן צודקת שהכדור סוג של מסמם אותו ולכן הוא גם מרגיש טוב עם הכדור אבל אתם מרגישים שזה לא הוא והוא סוג של מסומם מציפרלקס. לא צריך להיות חכם גדול כדי להבחין בזה. בהצלחה. מתן

שרי

אני לוקחת כבר 6 שנים ציפרלקס ועכשיו בבדיקת דם שגרתית גילו לי תת פעילות בבלוטת התריס. האם זה יכול להיות מהציפרלקס? מה עושים?

מתן לוי

שלום שרי!

עד כמה שידוע לי ציפרלקס לא גורם בעיות של תת פעילות בבלוטת התריס. אני לא יודע למה התחלת לקחת ציפרלקס. נתקלתי בלא מעט אנשים שהבעיות שבגלל ם לקחו ציפרלקס נבעומתת פעילות בבלוטת התריס ובמקום לקחת טיפול נכון בבלוטת התריס הרופא המליץ להם על ציפרלקס. ממליץ לך שתבדקי את הכיוון הזה עם הרופא המטפל.

כן, אני רוצה לשמוע עוד ולהיפטר מהחרדה והדיכאון ללא ציפרלקס

גם אני, כמוך שונא ספאם. המייל שלך ישמש אותי רק לשליחה של עדכונים רלוונטיים. אפשר להפסיק את קבלת העדכונים בלחיצת כפתור בכל רגע. מבטיח :)

מקורות ומחקרים עליהם מבוסס המאמר

מחקרים בנושא רמת הסרוטונין בדם והשפעתה על דיכאון וחרדה:

Asbert, M. (1976). Serotonin depression: A biochemical subgroup with the affective disorders? Science,191, 478-80; Asberg, M., (1976). 5-HIAA in the cerebrospinal fluid. Archives of General Psychiatry, 33, 1193-97.

Lacasse, JR & Leo, J. (2005). Serotonin and Depression: A Disconnect between the Advertisements and the Scientific Literature. PLOS Medicine. DOI: 10.1371/journal.pmed.0020392

Whitaker, R. (2010). Anatomy of an Epidemic: Magic Bullets, Psychiatric Drugs and the Astonishing Rise of Mental Illness in America. Crown Publishing.

ספרו של פרופסור אירוינג קירש שמפרט את כל המחקרים בנושא היעילות של ציפרלקס ושאר התרופות מסוג ssri. הפרופסור שהוא בעל שם עולמי עורר סערה בעולם תוכלו לראות כאן את הראיון שהוא נתן בזמנו לרשת הcbs.

: The Emperor's New Drugs: Exploding the Antidepressant Myth By Irving Kirsch

New York: Basic Books, 2010

ספרה של הפסיכיאטרית הבריטית ג'ואנה מונקרייף המיתוס של ריפוי כימי: The Myth of a Chemical Cure: A Critique of Psychiatric Drug Treatment By Joanna Moncrieff

New York: Palgrave Macmillan, 2008

ועוד ספר חשוב בנושא: Anatomy of an Epidemic: Magic Bullets, Psychiatric Drugs and the Astonishing Rise of Mental Illness in America By Robert Whitaker

New York: Broadway Paperbacks, 2010

לצערי הספרים עדיין לא תורגמו לעברית. כשיהיה להם תרגום אעדכן בהתאם.

מאמר שמסכם הרבה מחקרים על השפעה לטווח ארוך של תרופות נוגדות דיכאון כמו ציפרלקס

ועוד מאמר מדעי עם מחקרים בנושא ההשפעה ארוכת הטווח של תרופות נוגדות דיכאון

ועוד פרטים חשובים על התרופה בעלון לצרכן של ציפרלקס