ציפרלקס - cipralex

ציפרלקס - cipralex

(cipralex)האם כדאי לי לקחת ציפרלקס ???

השאלה שלך היא שאלה טובה, ואפילו טובה מאוד. היא נשאלת על ידי מאות ואולי אלפי אנשים מידי יום , ששואלים את עצמם: האם זה כדאי? האם התועלת שבציפרלקס שווה את תופעות הלוואי שלה? האם בכלל ציפרלקס תעזור לי??? האם לטווח הארוך באמת אשתחרר מהצורך לקחת ציפרלקס? או שאולי אאלץ להמשיך ולקחת את התרופה לכל החיים.

אשתדל לתת מענה לכל השאלות הללו. אני מקוה שהמאמר יעזור לך לקבל החלטה אמיתית ונכונה שהכי מתאימה לך. אני אשמח לחלוק איתך את כל מה שידוע לי על היעילות של ציפרלקס (cipralex) ועל ציפרלקס בכלל.

בגלל שהמאמר הזה ארוך במיוחד ולא לכל אחד יש סבלנות לקרוא את כל המאמר על ציפרלקס עם כל המחקרים שאני מזכיר בו, החלטתי להסריט סרטון קצר - 3 עובדות על ציפרלקס ונוגדי דיכאון שבו אני אומר את עיקרי הדברים. מוזמנים לצפות בסרטון כאן ממש עכשיו ואם אתם רוצים לדעת עוד או להגיב אז אפשר להמשיך לקרוא את המאמר ולהגיב בתחתית המאמר אשמח לענות לכל תגובה. בהצלחה!

אבל לפני שאפרט בפניך את המחקרים הכי חדישים בנוגע להשפעה של הציפרלקס (cipralex) אני רוצה לשתף אותך בנסיוני עם ציפרלקס, מה שהביא אותי לברר את הדברים ולכתוב את המאמר הזה. מספר שנים שאני מטפל בחרדה ודיכאון. אני מעניק טיפול בחרדות ללא תרופות ופוגש מידי יום אנשים שלקחו ולוקחים ציפרלקס. השאלה שתמיד אני שואל את המטופלים שלי: האם ציפרלקס עזר לך??? חלק עונים לי שהכדור מאוד עזר להם. "מאז שלקחתי ציפרלקס החיים שלי השתנו". "ציפרלקס הציל לי את החיים". חלקם עונים לי שהם לא בטוחים שציפרלקס עשה להם משהו חוץ מתופעות לוואי. ולחלק לא מבוטל מהאנשים שפנו אלי הציפרלקס דווקא עשה להם רע ואפילו רע מאוד.

הדבר המעניין הוא שגם אלו שאמרו לי שבעבר ציפרלקס עזר להם התלוננו בפני שכיום אחרי שנה ויותר זה כבר לא ממש עוזר להם. הם גילו שלאחר שנה התסמינים לא נעלמו. החרדה נשארה, הדיכאון נשאר. הרבה פעמים הם הלכו לפסיכיאטר שהמליץ על תרופה אחרת, אבל חלק מהם הגיעו אלי לקבל טיפול לא תרופתי בחרדה ודיכאון. המכנה המשותף לכולם היה שבתחילת השימוש בציפרלקס הם הרגישו שינוי אבל עם הזמן השינוי פג.

בדקתי ומצאתי שזו תופעה מוכרת וידועה בעולם הפסיכיאטריה. רוב הפסיכיאטרים מסכימים שציפרלקס (cipralex) והתרופות הדומות לה לא פותרת את שורש הבעיה. זה כמו לקחת משכך כאבים במקום לטפל בפצע. ואם ממשיכים לקחת משככי כאבים במקום לטפל בפצע הנפשי, בסופו של דבר הפצע יתעורר במוקדם או במאוחר. מצאתי שנעשו מחקרים שגם הם קבעו מעל כל ספק שציפרלקס יעילה רק לטווח הקצר. יתירה מזו הסיכויים של חזרת סימפטומים של דיכאון וחרדה בטווח הארוך אצל מי שלקח תרופות גדולים יותר ממי שלא לקח אותם.

למעשה הציפרלקס יכול להיות יעיל בטווח הקצר ולגרום נזק לטווח הארוך של שנים. זה לא אומר שלא כדאי לקחת ציפרלקס אבל זה כן אומר שאם אתה או את לוקחים ציפרלקס חשוב מאוד לדעת שלטווח הארוך כדאי למצוא פיתרון טוב יותר. טיפול בחרדה ודיכאון ללא תרופות, טיפול כזה שפותר את שורש הבעיה בנפש ולא מטפל רק בסימפטומים.

קצת התפלאתי שזו הדעה של הפסיכיאטרים. תמיד חשבתי ששורש הבעיה הוא חוסר איזון במוח. חוסר בסרוטונין שאותו ציפרלקס באה למלא. היא מונעת את הספיגה של סרוטונין במוח וכך פותרת את הבעיה. בדקתי את העניין ולמרבה ההפתעה מצאתי שכיום יודעים שחוסר בסרוטנין לא גורם לא לחרדה ולא לדיכאון. התאוריה הזו פשוט הוכחה מחקרית כלא נכונה. אז איך בדיוק ציפרלקס עובדת? התשובה היא שאנחנו לא יודעים. זה לא אומר שציפרלקס לא עובדת אבל בהחלט אפשר להסיק כמה מסקנות חשובות:

א. מה שיוצר חרדה ודיכאון זה לא חוסר איזון במוח. המוח של אדם חרדתי או בדיכאון עובד ממש כמו מוח של אדם רגיל.

ב. הבעיה של דיכאון וחרדה היא נפשית, ציפרלקס עוזרת להתגבר על הסימפטומים באיזושהי צורה לא ידועה ויוצרת בעצמה חוסר איזון במוח.

ג. גם זה לא פותר את הבעיה לתמיד ואחרי שנה או פחות של שימוש בציפרלקס יש סיכוי סביר שהסימפטומים יחזרו.

ד. אם לא טיפלנו בבעיה הנפשית השימוש בציפרלקס לא רק שלא יקל על הטווח הארוך אלא יחמיר את התופעות. זה ממש כמו לטפל בכאב במקום בפצע, באיזשהו שלב הפצע יגדל וגם משככי הכאבים לא יעזרו.

התובנות שלי על ציפרלקס (cipralex) לא נגמרות כאן. הטרידה אותי מאוד התופעה הזו של תרופה שלא עוזרת לכולם ולחלק אפילו גורמת את ההיפך.

פגשתי הרבה אנשים שלוקחים ציפרלקס חודשים ואפילו שנים וכשאני שואל אותם רק רגע הציפרלקס באמת עזר לך? האם הרגשת איזשהו שינוי אחרי שלקחת ציפרלקס? והתשובה המפתיעה בהרבה מקרים היתה לא. אז למה אתה לוקח ציפרלקס ? כי אומרים שזה אמור לעזור. פגשתי אנשים שנאבקו בתופעות הלוואי של החודש הראשון שבו לוקחים ציפרלקס רק בגלל האמונה החזקה שציפרלקס אמור לעזור בסופו של דבר. אבל אחרי שהם עברו את כל השלב המתסכל של תופעות הלוואי הקשות הם חיכו וחיכו שהציפרלקס יעזור – ולא ראו את השינוי המיוחל.

הלכתי ובדקתי במחקרים מהם אחוזי ההצלחה של ציפרלקס (cipralex) ומצאתי תוצאות שהפתיעו גם אותי.

בתחילה  בדקתי את המחקרים בעד ציפרלקס ונוגדי דיכאון. מחקרים שהראו שיש ייתרון ברור לציפרלקס ושאר נוגדי דיכאון על פני תרופת דמה. מי שרוצה לראות את המחקר בפנים מוזמן להיכנס לקישור הזה. התוצאות של המחקר הם אלו. בלי נוגדי דיכאון מתוך 100 אנשים בין 20 אנשים ל40 אנשים החלימו מהדיכאון לבד. כאשר נתנו נוגדי דיכאון דוגמת ציפרלקס אז מתוך 100 אנשים בין 40 ל 60 החלימו מהדיכאון. זאת אומרת אם תיקח נוגד דיכאון כמו ציפרלקס הסיכוי שהוא יעזור לך הוא 50% בממוצע. וגם אז אם לא היית לוקח בכלל היית מחלים ב30% מהמקרים. זאת אומרת הכדור מוסיף 20% בלבד לסיכוי שלך להחלים. 80% סיכוי שהוא בכלל לא יעזור לך. תרופה שמעלה את סיכויי ההחלמה ב20% זה יפה מאוד יש סיבה לקחת אבל צריך לשקול טוב האם הסיכונים הכרוכים בכך שוים את זה.

וכל זה אומר דבר מאוד פשוט בשבילך. ציפרלקס הוא לא כדור קסם – הוא לא בטוח עובד. זה לא כמו אקמול שאתה לוקח וכמעט תמיד הוא עוזר להוריד את החום. ובאמת אם תשאל אותי אם לקחת אקמול או לא אני אומר לך בשביל מה לסבול קח אקמול וזה יעזור לך – גם אני לוקח אקמול. אבל על ציפרלקס ושאר נוגדי דיכאון אי אפשר לומר את זה. זה ממש לא מה שנוטים לומר לאדם שסובל מדיכאון – קח כדור בשביל מה לסבול. זה פשוט לא זה. אלו הנתונים. אז למה לא לקחת? הרי בכל זאת יש סיכוי של עוד 20% שציפרלקס יעזור לי. התשובה היא שיש לציפרלקס השלכות לא פשוטות. תופעות לוואי מדאיגות והשלכות בריאותיות לא פשוטות שעליהם נדבר בהמשך. בינתיים אני רוצה לשוב ולדון בהמשך של אותו מחקר.

אותו המחקר בדק מה קורה אחרי שנתיים אצל אלו שהציפרלקס ונוגדי הדיכאון הדומים לו כן עזרו להם. אז מה שקורה הוא שבחצי מהמקרים הדיכאון חזור והצי פרלקס ודומיו מפסיקים לעבוד. זה אמנם יפה מאוד ביחס למי שלא קיבל כל טיפול שרק רבע מהמקרים הדיכאון לא חוזר אבל זה אומר שוב שציפרלקס זה לא כדור קסם. גם אם תיקח אותו והוא יעזור לך אחרי שנתיים בחצי מהמקרים הוא יפסיק לעבוד.

למה אני כותב את כל זה. כדי שאם תחליטו לקחת ציפרלקס, (והחלטה כזו בהחלט לגיטימית בעיני)  קחו בחשבון שזה לא תמיד עובד. תהיו עם יד על הדופק ואם אחרי חודש חודש וחצי אתם לא רואים שינוי פשוט תפסיקו לקחת. כי אין טעם לקחת כדור שלא עוזר ובמקום לעזור גורם לתופעות לוואי ובעיות בריאותיות. אני לצערי מכיר הרהב אנשים שלקחו ציפרלקס והוא לא עזור להם אבל למרות שהצי פרלקס לא עזר הם המשיכו לקחת אותו רק בגלל המשפחה החברים ואפילו רק בגלל ההרגשה הטובה שהם מטפלים. אבל במציאות הציפרלקס פשוט לא עזר להם בכלום ואפילו גרם להם תופעות לוואי לא הכי נעימות שפגעו עוד יותר באיכות החיים שלהם. אני לצערי מכיר אנשים שהמשיכו לקחת כמה שנים ציפרלקס ונוגדי דיכאון אחרים וכשהם רצו פשוט להפסיק אחרי כמה שנים – כי ממילא זה לא ועוזר ורק מפריע - הם סבלו סבל בל יתואר של תסמיני גמילה נוראיים. תסמיני גמילה שלחלק גדול מהם גרמו להגיע למסקנה שאין ברירה וצריך להמשיך לקחת ציפרלקס לכל החיים. אגב יש דרך בטוחה להיגמל מציפרלקס ונוגדי דיכאון ואפילו הכנתי מדריך מיוחד – המדריך לגמילה מנוגדי דיכאון. אבל בשביל מה להגיע לזה אם אפשר פשוט למנוע את כל הסבל הזה מראש.

אז אחרי שראינו את המחקר הזה שהמסקנה שלו היא שיש תועלת בציפרלקס וכפי שראינו הסיכוי לתועלת הוא לא הכי גדול. אני רוצה להמשיך למחקר אחר. לפי המחקר הזה מסתבר שציפרלקס הוכחה כעוזרת רק במקרים של דיכאון קליני כבד. אז איך זה שיש אנשים שציפרלקס עזרה להם גם במקרים אחרים? לפי המחקר הזה בכל שאר המקרים גם של דיכאון בינוני, ציפרלקס למעשה משפיעה רק בצורה פסיכולוגית. כלומר גם אם מישהו ייתן לך כדור שעשוי מסוכר ויגרום לך להאמין שזה ציפרלקס שיעזור לך, זה באמת יעזור לך ממש כמו ציפרלקס אמיתי. את הפירוט של כל המחקרים בנושא תוכל לראות בתחתית המאמר.

המסקנה המתבקשת היא שאם אתה לא סובל מדיכאון עמוק ציפרלקס תעזור לך רק מבחינה פסיכולוגית. ואם זה המצב עדיף ללכת על טיפול לא תרופתי ולא לסבול מתופעות לוואי של ציפרלקס. למסקנה הזו מצטרף המוסד הלאומי למצויינות רפואית בבריטניה (Nice) שקבע להימנע מלתת תרופות פסיכיאטריות במקרה של דיכאון קל. הם מאשרים לתת תרופות רק אם הטיפול הפסיכולוגי נכשל.

זו היתה המסקנה שלי נכון לתאריך כתיבת המאמר. אבל אחרי שיחה עם הרבה מאוד מטופלים שלי הגעתי למסקנה שגם כשלוקחים ציפרלקס לחרדות או דיכאון קל יש כאלו שציפרלקס משפיעה עליהם בדיוק כמו שהיא משפיעה על דיכאון קשה. אצל חלק מהאנשים שנוטלים ציפרלקס הכדור יוצר קהות חושים. פחות עצב, פחות שמחה, פחות רגשות. ולכן לאנשים שמה שמציק להם זה עודף רגשות כמו דיכאון קליני וחרדות ציפרלקס מאוד עוזר. הרגשות קהים וכך אין חרדות ואין דיכאון. אבל גם אין שמחה. נפגשתי עם אנשים שלקחו ציפרלקס והוא פתר להם את בעיות החרדה אבל הם אמרו לי שהם כבר לא בוכים אפילו שהיו שמחים מאוד לבכות. ציפרלקס פשוט עוצר להם את הרגשות. האם זה טוב או לא? זה כבר נתון לשיקול דעתך. יש כאלו שמעדיפים להיות עם חוסר רגש ובלבד שלא יחוו את החרדה או הדיכאון הקשים. ויש כאלו שמרגישים שעם הציפרלקס הם מאבדים חלק חשוב מהחיים שלהם – הם פחות חיים. אגב השיטה שבה אני מטפל דווקא מתאימה לאנשים עם הרבה רגשות. כי הרגשות הוא כלי העבודה שלי ולכן התוצאות אחרי טיפול לאנשים אם הרבה רגש הם מיידיות ממש אחרי מפגש אחד. למי שמעוניין בפרטים על הטיפול הנה קישור.

האם לציפרלקס תופעות לוואי לטווח ארוך? מה מידת ההשפעה שלו על הבריאות? אני עכשיו בודק את הנושא לעומק. בנתיים מצרף קישור למחקר שהראה באופן ברור שנטילת נוגדי דיכאון כמו ציפרלקס גורמת לסיכון לחלות בסוכרת סוג 2.

והנה קישור לעוד מחקר שהראה שאחרי 10 שנים עם ציפרלקס ונוגדי דיכאון מסווג ssri הסיכוי לקבל התקף לב גדל יותר מפי 1.5 והסיכוי למוות גם הוא גדל כמעט פי 2אמנם הנתון הזה משמעותי יותר בגיל 60 פלוס כי בגיל 40 הסיכוי להתקף לב הוא לא גדול. אבל צריך לחשוב על זה כבר בגיל צעיר יותר כי אם ממשיכים לקחת ולקחת שנים על גבי יש לזה השלכות לא פשוטות על תוחלת החיים וגם על איכות החיים. זה יכול להשפיע מאוד על איכות החיים בגיל 60 פלוס. האם נסבול ממחלות או שנמשיך להיות בריאים עד מאה ועשרים.

אני רוצה לסיים במחקר הזה שהראה שבטווח הארוך (שנתיים) בסיכומו של דבר נוגדי דיכאון כמו ציפרלקס לא משפרים את איכות החיים ועדיף בלעדיהם.

לסיכום המאמר אני רוצה להוסיף עוד סיפור נוגע ללב שהביא אותי לבדוק את כל הדברים על ציפרלקס ותרופות פסיכיאטיות ממש לעומק ולא להשאיר את התחושות שלי בגדר סקרנות גרידה. הגיעה אלינו מישהי לטיפול עם סיפור נוגע ללב שהביא אותי לבדוק ביסודיות הכל על ציפרלקס ונוגדי דיכאון. אחרי המקרה הזה הגיעו אלינו עוד ועוד מקרים אנושיים די דומים שמאוד נגעו לליבנו. אכתוב כאן על מקרה אחד כזה כמובן בלי פרטים מזהים. הסיפור הזה מייצג עוד הרבה מקרים של אנשים שלקחו ציפרלקס שאני אישית נתקלתי בהם.

"היא היתה אשה מצליחה ואז אחרי הלידה של הילד השני היא קיבלה חרדות ודיכאון אחרי לידה. והלכה לרופאה וקיבלה ציפרלקס. הציפרלקס עבד יפה והצליח להשתיק את הרגשות הסוערים שלה. אבל זה לא נמשך הרבה זמן. אחרי שנה הציפרלקס הפסיק לעבוד. הפסיכיאטר העלה לה מינון אבל זה החזיק רק כמה שבועות ומשם המצב רק החמיר. היא עדיין האמינה שהציפרלקס חייב לעזור אז היא המתינה שהציפרלקס יעבוד. אבל המצב הנפשי החמיר עוד יותר, הציפרלקס לא עבד והמצב נהיה יותר גרוע. ואז הפסיכיאטר החליף אותו בכדור אחר דומה לציפרלקס ושוב המתינה שמשהו יזוז והמצב המשיך להחמיר עם תוספת של תופעות לוואי גופניות לא נעימות. וככה היא התגלגלה מתרופה לתרופה בעקבות הציפרלקס שחייב לעבוד. ולצערי היא עברה סבל נוראי של כמה שנים עד שהיא החליטה שבעצם אולי מה שגרם לכל הסבל הזה זה הציפרלקס וכל התרופות שבאו אחריו שרק החמירו את המצב. היא התחילה גמילה איטית וקשה ואחרי תהליך ארוך ומייגע חזרה להיות בן אדם.

כל מה שהיא היתה צריכה זה קצת אמפתיה קצת מישהו שיקשיב לרגשות שלה ולא יסתום לה את המוח עם ציפרלקס. ואם היא היתה מקבלת את זה בזמן זה היה יכול לחסוך שנים ארוכות של סבל נוראי לה ולסובבים אותה. זה לא חייב להיות ככה תמיד לפעמים הציפרלקס דווקא עוזר. אז למה אני כותב את כל זה כי לא תמיד הציפרלקס עוזר לפעמים הוא גורם נזק וחשוב שאם אתם לוקחים ציפרלקס תהיו קשובים לעצמכם. להרגשה שלכם. תשאלו את עצמכם האם הציפרלקס באמת עזר לי או שאני ממשיך לקחת אותו כי זה אמור לעזור. האם מאז שלקחתי ציפרלקס המצב השתפר או נהיה גרוע יותר. כן הדבר הכי חשוב הוא להיות קשובים לעצמכם. אל תהיו שבויים במין אמונה עיוורת כזו שאתם חולים וחייבים לקחת את התרופה ששמה ציפרלקס והתרופה הרי אמורה לעזור. כי זה לא תמיד ככה. ולצערי נתקלתי בכל כך הרבה מקרים שאנשים לקחו ציפרלקס בלי להיות קשובים לתחושה הפנימית שלהם וזה עשה להם רע והחמיר את המצב שלהם. תרצו להם שזו המחלה שהם חולים בה וזה לא מהתרופה. כי תרופה תמיד עוזרת. אבל לצערי האמת היא שציפרלקס לא תמיד עוזרת ולפעמים גורמת לצרות לא קטנות. היחיד בעולם שיכול לעזור לכם בזה זה אתם עצמכם והתחושה הפנימית שלכם.

אז למרות שראיתי הרבה מקרים שבהם היה ברור לי כשמש שהציפרלקס גרם נזק לא הסתפקתי בזה. אני אדם מאוד רציונלי שלא מחליט החלטות לפי תחושות בטן בלי לבדוק. אז החלטתי לעבוד קשה לשבור קצת את השיניים על מאמרים ארוכים באנגלית על ציפרלקס ונוגדי דיכאון ולבדוק את כל המחקרים בצורה יסודית עד הסוף.

בהמשך בדקתי גם על עוד תרופות פסיכיאטריות ויצרתי מדריך מקיף שיעזור לכם להפיק את התועלת מהטיפול הפסיכיאטרי וימנע את הכניסה למערבולת תרופות שרק מחמירה את המצב יותר ויותר כמו כל המקרים שלצערי נפגשתי בהם על ימין ועל שמאל. את כל הידע הזה שמתי ב49 סרטונים של שעה וחצי סך הכל - המדריך לטיפול פסיכיאטרי נכון.

המקורות והמחקרים שבהם השתמשתי לכתיבת המאמר נמצאים כאן בתחתית העמוד.

אשמח לעזור לך להיפטר מהחרדה והדיכאון ולחיות חיים טובים ושמחים. ללא ציפרלקס, ללא תופעות לוואי, ועם הרבה שמחה בלב.

כל הפרטים על הטיפול שאני נותן שיכול לעזור לך הרבה יותר מציפרלקס נמצאים כאן

להתראות

מתן

יכולים להשאיר לי שאלות כאן למטה ואשתדל לענות בהקדם

עדכון קטן: בינתיים עבר זמן ונתקלתי בעוד ועוד ידע חשוב ווגם טעויות שנעשו במהלך טיפול פסיכיאטרי. לאור הנסיון עם הרבה אנשים שניזוקו מטיפול פסיכיאטרי לא נכון הוצאתי סדרת סרטונים של כשעה וחצי בשם "המדריך לטיפול פסיכיאטרי נכון " שבה אני מדריך אתכם שלב אחרי שלב בטיפול הפסיכיאטרי מבחירת פסיכיאטר ועד לידע חשוב על תרופות ואפילו איך להיגמל מהם נכון. אם ציפרלקס הוא חלק מתהליך טיפול פסיכיאטרי אני ממליץ לכם להעיף מבט בסרטונים. כל הפרטים נמצאים כאן.
להתראות
מתן

מתן, קח אותי למדריך

יכולים להגיב כאן ולשאול כל שאלה - אשמח לענות בהקדם

* יש למלא
1000

תגובות

אתי

אני בעקבות המלחמה חושדת שקבלתי חרדה במה זה מתבטא אפרט כאילו הקרקע נשמטת לי לא יכולה לעמוד סחרחורות דפיקות לב קושי בנשימה הזעה קרה הקאות מחפשת פתרון המליצו לי על ציפרלקס לא יודעת מה לעשות

הי

הי מתן איך אפשר לקבל סרטונים במייל למי שיש חסימה על הרשת ליו טיוב"

מתן לוי

אוכל לשלוח לך ישירות למייל את קובץ הוידאו בכל מקרה כל מה ששמעתי בסרטן על ציפרלקס אפשר לקרוא כאן

ימית

לוקחת כבר 8 שנים ציפרלקס העליתי כבר 20 קילו מה עושים?

מתן לוי

ציפרלקס בהחלט משפיע על חילוף החומרים בגוף. אבל אל תמהרי להוריד את הציפרלקס. חייבים לעשות את זה ממש באיטיות. תהליך שיכול לקחת אפילו שנתיים שלוש

דניאל

שלום,

האם ציפרלקס יכול לגרום להשתנה מרובה? עד כמה זה נפוץ?

תודה

מתן לוי

שלום דניאל! ציפרלקס משפיע כמעט על כל המערכות בגוף. זה די נדיר השתנה מרובה בעקבות ציפרלקס אבל אם לקחת ציפרלקס ובעקבות זה הופיעה השתנה ברובה סיכויים גדולים שזה בגלל זה. בגלל שציפרלקס יכולה לגרום לסוכרת שאחד המאפיינים שלה זה השתנה מרובה הייתי ממליץ לעשות בדיקת סוכר בהקדם

צביה

האם אני יכולה לשוחח איתך בבקשה

מתן לוי

שלום צביה! אם אכן קראת את כל מה שכתבתי כאן על ציפרלקס את יכולה להתקשר אלי לנייד 0523262297 לכל שאלה שיכולה לעזור גם לאנשים אחרים על ציפרלקס אשמח שתרשמי כאן מדגיש שוב שכל מה שכתבתי כאן לגבי ציפרלקס זה לא תחליף לייעוץ רפואי או פסיכולוגי. אנא התקשרי בשני בבוקר

יעקב

שלום וברכה!

רציתי לשאול, האם ציפרלקס זה כמו פלוטין\פריזמה או לא.

מתן לוי

שלום יעקב! פלוטין/ פריזמה שייכות לאותה קבוצה של ציפרלקס ssri יש להן יותר התנגשויות עם תרופות אחרות ויותר תופעות לוואי אפשר לומר שהן אפילו גרועות יותר מציפרלקס. כמובן שכל מה שכתבתי כאן על ציפרלקס נכון גם לגביהן

יהודה רובין

האם הציפרלקס גורם אצל אנשים להשמנה?

מתן לוי

שלום יהודה! ברוב המקרים ציפרלקס דווקא גורם להרזיה אבל יש בהחלט אנשים שציפרלקס גורם להם דווקא להשמין ולא להרזות. על כל אחד ציפרלקס משפיע אחרת מהבחינה הזו.

יהודית פזי

איך עוברים לכדור ציפרלקס 10 מג בהוראת רופא במקום כדור אסציטאלופרם

מתן לוי

אסציטאלופרם וציפרלקס הם בדיוק אותו הכדור מבחינה רפואית. רק במקרים שבהם לקחת הרבה מאוד שנים אסציטאלופרם מעבר לציפרלקס יכול ליצור בעיות של גמילה כי במקרים כאלו המוח כל כך רגיל לאותו כדור שגם הבדלים של 5% משמעותיים. אבל בדרך כלל מבחינת הגוף וגם מבחינה רפואית זה אותו כדור בדיוק עד כדי כך שאם רופא נתן מרשם ציפרלקס רוקח יכול להחליף באסציטאלופרם כי זה אותו דבר.

ציקי

שוב .בבקשה אם תוכל להראות לנו מחקרית שאכן זה כמו סמים. והתרוממות רוח. בלבד. בברכה.צ.

מתן לוי

שלחתי בתגובה הקודמת הנה שוב הקישור לזה שציפרלקס ושאר נוגדי דיכאון גורמים לחוסר תחושה רגשית מחקר על חוסר תחושה רגשית בנוגדי דיכאון דוגמת ציפרלקס

צבי

מה הבעיה בכלל לקחת ציפרלקס? זה מזיק? אני שואל כי מטפל ריגשי אמר לנו לקחת. על דעת עצמו. הרופא נתן מירשם ללא שאלות .וזה גורם אולי להרבה לחלום. ולא לשים לב. בקיצור. יש בעיה בכלל לקחת? אודה על תגובה. בברכה.צ.

מתן לוי

שלום וברכה! כל תרופה באשר היא מזיקה. ציפרלקס כמו כל תרופה פסיכיאטרית יוצרת חוסר איזון במוח. למעשה מכניסה כימיקלים שלא נמצאים באופן טבעי במוח וגורמת לשיבוש. לפעמים השיבוש הזה גורם לאיזושהי תחושת התרוממות רוח בדומה לסמים ולכן נותנים ציפרלקס לאנשים עם דיכאון אבל לפעמים זה יוצר בעיות יותר קשות. הדבר הכי גרוע שזה עושה שהאדם הופך להיות פחות מחובר לרגשות שלו ויותר מסומם. אחרי תקופה לא קטנה שלוקחים כבר אי אפשר להפסיק כי המוח משנה את המבנה שלו ואז מתחילות הצרות הגדולות באמת. כי כשעובר המשבר ומרגישים טוב כבר אי אפשר להפסיק. אבל תופעות הלוואי נשארות כי יצרנו שיבוש במוח. ותופעות הלוואי הם חלק מהשיבוש שנוצר במוח והם נשארות לתמיד כי להפסיק זה קשה מאוד. מטפל רגשי שממליץ על ציפרלקס האו בדרך כלל בגישה הטיפולית שגורסת שאין לתת מקום לרגשות אלא ללמד איך להתמודד איתם ואחת הדרכים שלו לעזור לך להתמודד זה פשוט לקחת סוג של סמים - ציפרלקס. וזו גישה מאוד מסוכנת כי במקום להתמודד עם הרגשות פשוט ממשיכים להדחיק אותם עם ציפרלקס (בהנחה שהוא יעבוד) והבעיות נשארות ורק מחמירות. לכל שאלה אשמח לענות. מתן

ציקי

תודה על התגובה .רק אם אפשר .להראות לי .מי אמר. או היכן כתוב שהציפרלקס מביא התרוממות רוח. וכמו סמים. סוג של ריחוף. (כי אכן זה מה שנראה לנו) כדי לבוא להעזר אצלכם. צרך מקור מוסמך מחקרי ששאכן אלו התופעות. אודה מאד. בברכה.צ.

מתן לוי

שלום ציקי. לא כתבתי שאצל כולם יש תופעת התרוממות רוח אלא שאצל חלק מהאנשים יש תופעה כזו שב\דומה לסמים. אצל חלק מהאנשים זה גורם רק לשיכוך רגשות ששום דבר לא מזיז להם. ויש כאלו שבסדר גמור עם זה שהרגשות שלהם על שקט . לבקשתך אני מצרף מחקר על נוגדי דיכאון שמסקנתו היא שכחצי מכלל לוקחי נוגדי דיכאון שבכללם ציפרלקס חווים חוסר תחושה רגשית הנה הקישור מחקר על חוסר תחושה רגשית בציפרלקס

צילה

כל החברים מזהירים אותי שאני חייבת לקחת ציפרלקס ורק אם אקח כדורים אצא מהדיכאון. לא יודעת כבר מה לעשות. המשפחה לוחצת הילדים. כולם לוחצים עלי שאקח ציפרלקס

מתן לוי

שלום צילה! תחשבי מה שטוב לך. אני מכיר הרבה אנשים שכולם לחצו עליהם לקחת תרופה במקום לפתור באמת את הבעיה. אני לא יודע למה את סובלת מדיכאון אבל הייתי ממליץ לכל אותם אנשים לבדוק טוב טוב למה את סובלת מדיכאון כי הרבה פעמים אותם אנשים שכל כך קרובים אלינו ולחצים לקחת ציפרלקס ותרופות הם אלו שגורמים בעצמם את הדיכאון. לצערי מתקלתי לא במקרה אחד ולא שנים שאשה אחרי לידה העמיסה על עצמה כל כך הרבה עד שלקתה בדיכאון במקום להוריד ממנ העומס בעלה והקרובים אליה לחצה עליה לקחת ציפרלק או תרופות אחרות כדי שהיא תמשיך לעבוד כמו עשר חמורים בלי התחשבות בעצמה. הציפרלקס רק משכך רגשות האו אל פותר בעיות. זכרו את זה. על הכל כתבתי במדריך לטיפול פסיכיאטרי נכון ממליץ לך להפנות אותם למדריך שיצפו בעצמם בסרטונים ויבינו. בהצלחה!

מתן

שרון

ביתי לוקחת ציפרלקס כשנה, בעקבות תופעות לוואי נוראיות הפסיכיאטר החליף לה ללוסטרל. עכשיו היא חווה חרדות מאוד קשות. מה אפשר לעשות?

מתן לוי

שלום שרון!

א. אני לא פסיכיאטר ולכן לא יכול לייעץ לך איזו תרופה לקחת. מה שכן אני יכול לומר מנסיוני עם הרבה אנשים שהגיעו אלי שכאשר תרופה אחת לא עובדת כמו למשל ציפרלקס, רוב הסיכויים שגם הבאה אחריה לא תעבוד ותיכנסו לסחרור של ניסוי ותעיה והחלפת תרופות שרק יגרמו לבעיה להחריף. אני ממליץ לכת לפסיכיאטר שיוכל לעזור לביתך להיגמל מהציפרלקס וכמובן לטפל בנפש שהיא בדרך כלל מקור הבעיות - ולא לנסות לטאטא את עביות הנפש מתחת לשטיח באמצעות תרופות כימיות דוגמת ציפרלקס.

בהצלחה!

מתן

טובה

אני לוקחת ציפרלקס כבר למעלה מעשרים שנה. והרבה חברים ומטפלים אלטרנטיבים ממליצים לי להפסיק עם זה. אני כבר מרגישה טוב. שואלת את עצמי בשביל מה להכניס רעל לגוף שלי. מה אתה אומר מתן

מתן לוי

שלום טובה וסליחה על התגובה המאוחרת. לא הייתי ממליץ לך להפסיק אחרי 20 שנה בכלל. הגוף כבר כל כך רגיל לזה שהוא כבר חייב את זה. מה שכן. אפשר להיגמל מציפרלקס גם אחרי 20 שנה אבל זה חייב להעשות ממש בהדרגה בתהליך של לפחות שנה שנתיים. אם תרצי אוכל לעזור לך בזה. פני אלי בפרטי בבקשה.

כל טוב

מתן

סיגל

יש לי בן 17שמעל שנה יש לו חרדות לוקח ציפרלקס תחליף אסציטאלופרם טבע ולפני חצי שנה הרגיש בלילה חרדות נוספות ולא יכל לישון והכדור הזה היאמטוען שזה עושה לו טוב אנחנו רואים שזה גורם לו לאכול הרבה להיות עם עצמו הרבה לישון וכאילו נראה בדיכאון ולא כמו שהוא היה תמיד. כל שישי הוא מרגיש לא טוב למרות שלוקח את הכדור אחרי חצי שעה מרגיש יותר טוב הרבה מתכנס עם עצמו ולא יוצא הרבה מהבית גם בגלל הקורונה לא יוצא. לפני חודשיים הורדנו את המינון לחצי כדור לדעתנו הוא לא צריך כדור בערב בכלל, הוא טוען שכן ובימים האחרונים לא קנינו לו והוא לא לקח והוא הרגיש לא טוב אומר שמרגיש רגשות מוזרים בקיבה וכל מיני דברים הוא מתגבר על זה כולך לישון מאוחר מאוד מכיוון שהכדור היה מרדים אותו גם היה ישן טוב. אני רוצה שיפסיק לגמרי מהכדור ואם ניצטרך לתת לו משהו בערב אז משהו טבעי כי זה מכבה לו תאים במוח הוא לא נראה כמו תמיד. האם אני עושה טוב בזה שאני מפסיקה לו לגמרי את הכדור? בהוראת הרופא עברנו לחצי כדור כדי לרדת בהדרגה. אני פוחדת שהוא יגיע לאשפוז כי יש לו רעידות בגוף והתפרצויות וזה רק בשעות הערב.

מתן לוי

לפי מה שאת מתארת סיגל זה נראה שבנך חווה תסמיני גמילה מהציפרלקס. ישנם שתי אפשרויות. או שתוך כמה ימים התופעות של הרעידות בגוף וההתפרצויות יחלפו מעצמן או שיהיה לו קשה לעבור את הגמילה הזו ויש צורך בהדרגה נוספת. אני תמיד ממליץ לא לרדת חצי כדור בת אחת גם אם הפסיכיאטר המליץ בפרט כשקורות תופעות כאלו. מנסיוני כדאי להוריד לרבע כדור ציפרלקס ורק אח"כ להוריד עוד רבע. כמובן שאני לא פסיכיאטר וזה לא מהווה תחליף לייעוץ רפואי. בנוגע לכדור את כאן צודקת שהכדור סוג של מסמם אותו ולכן הוא גם מרגיש טוב עם הכדור אבל אתם מרגישים שזה לא הוא והוא סוג של מסומם מציפרלקס. לא צריך להיות חכם גדול כדי להבחין בזה. בהצלחה. מתן

שרי

אני לוקחת כבר 6 שנים ציפרלקס ועכשיו בבדיקת דם שגרתית גילו לי תת פעילות בבלוטת התריס. האם זה יכול להיות מהציפרלקס? מה עושים?

מתן לוי

שלום שרי!

עד כמה שידוע לי ציפרלקס לא גורם בעיות של תת פעילות בבלוטת התריס. אני לא יודע למה התחלת לקחת ציפרלקס. נתקלתי בלא מעט אנשים שהבעיות שבגלל ם לקחו ציפרלקס נבעומתת פעילות בבלוטת התריס ובמקום לקחת טיפול נכון בבלוטת התריס הרופא המליץ להם על ציפרלקס. ממליץ לך שתבדקי את הכיוון הזה עם הרופא המטפל.

כן, אני רוצה לשמוע עוד ולהיפטר מהחרדה והדיכאון ללא ציפרלקס

גם אני, כמוך שונא ספאם. המייל שלך ישמש אותי רק לשליחה של עדכונים רלוונטיים. אפשר להפסיק את קבלת העדכונים בלחיצת כפתור בכל רגע. מבטיח :)
גם אני, כמוך שונא ספאם. המייל שלך ישמש אותי רק לשליחה של עדכונים רלוונטיים. אפשר להפסיק את קבלת העדכונים בלחיצת כפתור בכל רגע. מבטיח :)

הבהרה: כל הנאמר באתר ובדף זה ובהמלצות שלי, ניתן על ידי על פי ניסיוני ומיטב הבנתני בלבד. אין באמור משום הנחיה לטיפול ואין הוא מחליף התייעצות עם רופא ואין בו המלצות או הנחיות של רופא. כל העושה שימוש בנאמר באתר זה, לגבי עצמו או אחרים, עושה זאת על אחריותו האישית בלבד. לכל המעוניין הצהרת נגישות

מקורות ומחקרים עליהם מבוסס המאמר

מחקרים בנושא רמת הסרוטונין בדם והשפעתה על דיכאון וחרדה:

Asbert, M. (1976). Serotonin depression: A biochemical subgroup with the affective disorders? Science,191, 478-80; Asberg, M., (1976). 5-HIAA in the cerebrospinal fluid. Archives of General Psychiatry, 33, 1193-97.

Lacasse, JR & Leo, J. (2005). Serotonin and Depression: A Disconnect between the Advertisements and the Scientific Literature. PLOS Medicine. DOI: 10.1371/journal.pmed.0020392

Whitaker, R. (2010). Anatomy of an Epidemic: Magic Bullets, Psychiatric Drugs and the Astonishing Rise of Mental Illness in America. Crown Publishing.

ספרו של פרופסור אירוינג קירש שמפרט את כל המחקרים בנושא היעילות של ציפרלקס ושאר התרופות מסוג ssri. הפרופסור שהוא בעל שם עולמי עורר סערה בעולם תוכלו לראות כאן את הראיון שהוא נתן בזמנו לרשת הcbs.

: The Emperor's New Drugs: Exploding the Antidepressant Myth By Irving Kirsch

New York: Basic Books, 2010

ספרה של הפסיכיאטרית הבריטית ג'ואנה מונקרייף המיתוס של ריפוי כימי: The Myth of a Chemical Cure: A Critique of Psychiatric Drug Treatment By Joanna Moncrieff

New York: Palgrave Macmillan, 2008

ועוד ספר חשוב בנושא: Anatomy of an Epidemic: Magic Bullets, Psychiatric Drugs and the Astonishing Rise of Mental Illness in America By Robert Whitaker

New York: Broadway Paperbacks, 2010

לצערי הספרים עדיין לא תורגמו לעברית. כשיהיה להם תרגום אעדכן בהתאם.

מאמר שמסכם הרבה מחקרים על השפעה לטווח ארוך של תרופות נוגדות דיכאון כמו ציפרלקס

ועוד מאמר מדעי עם מחקרים בנושא ההשפעה ארוכת הטווח של תרופות נוגדות דיכאון

ועוד פרטים חשובים על התרופה בעלון לצרכן של ציפרלקס