גמילה מריספרדל

למי שעדין לא קרא את המאמר שכתבתי על הסיבות למה כל כך חשוב תהליך מסודר של ליווי בגמילה מריספרדל מומלץ לקרוא על זה כאן.

עכשיו אני רוצה להסביר על תהליך הליווי בגמילה מריספרדל. החלק הראשון כולל את עצם הורדת המינון. אנחנו נעשה את זה כמובן באישור של הפסיכיאטר המטפל אבל למעשה נוריד בצורה הרבה יותר הדרגתית ממה שרוב הפסיכיאטרים ממליצים לכתחילה. ואגב כמעט בכל המקרים לאחר שיחה עם הפסיכיאטר המטפל הוא היה בעד הורדה הדרגתית יותר ממה שהמליץ בהתחלה.

למה זה חשוב כל כך להוריד בהדרגה? הסיבה היא שאחרי כמה שבועות/ חודשים של שימוש בריספרדל המוח כבר משנה את המבנה שלו. למעשה הריספרדל הוא סוג של רעל למוח שמנמיך את הפעילות שלו. המוח כמובן מנסה להתגבר על זה ומשנה את המבנה שלו כך שפעילותו תגבר. בסופו של דבר ההשפעה המאיטה של הריספרדל גוברת על ההשפעה המגבירה של המוח ופעילות המוח קטנה. אבל מה שקורה כשאנחנו מפסיקים לתת ריספרדל הוא שהמוח כבר שינה את המבנה שלו כך שיאיץ את הפעילות ואז אנחנו מקבלים מוח לא מאוזן עם פעילות מוגברת הרבה יותר ממה שהיה לפני שנתנו ריספרדל. ולכן לדוגמא כשנותנים ריספרדל כנגד טיקים או אי ויסות חושי למשל ומפסיקים לתת אותו. אחרי הגמילה מהריספרדל אנחנו נקבל מוח עם פעילות מוגברת ולכן הטיקים ואי הויסות יגברו.

נתקלתי בהרבה מקרים שבהם הפסיכיאטר הוריד מינון כדי להתחיל תהליך של גמילה מריספרדל. מה שקרה בפועל הוא שהתופעות חזרו ביתר שאת וזה כמובן הלחיץ מאוד וגרם בסופו של דבר לחזור לריספרדל במינון מוגבר יותר. וכך במקום להיגמל מריספרדל נכנסנו למעגל קסמים של חוסר יכולת להוריד מינון. ולכן כל הורדה של מינון חייבת להעשות מאוד בזהירות ומאוד בהדרגה כדי שהמוח כמה שפחות יסבול מזעזועים ויוכל לשקם את עצמו.

החלק השני של הליווי בגמילה מריספרדל כולל תוספי תזונה ושינוי תזונתי שיאפשר למוח להחלים כמה שיותר מהר. אנחנו רוצים דבר ראשון לאפשר למוח להחלים מהטראומה של הריספרדל שהאט את הפעילות שלו. המטרה השניה היא לאפשר למוח להחזיר את המבנה שלו כפי שהיה לפני שהגיע הריספרדל. בשביל זה המוח צריך תזונה נכונה. בשביל לדעת מה חסר למוח אנחנו גם ניעזר בבדיקות הדם ונעשה עבודה יסודית.

החלק השלישי של הגמילה מריספרדל הוא לא פחות חשוב מתהליך הליווי בגמילה הטכני עצמו. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה התחלנו לתת ריספרדל וליצור מצב שימנע את הבעיה שגרמה לנו מראש לתת ריספרדל. אנחנו כמובן לא רוצים לחזור למצב שבו היינו לפני הריספרדל.

ישנם מקרים שבהם הסיבה שנתננו ריספרדל היא בעיה של המוח. לדוגמא אם נתננו ריספרדל בגלל טיקים או אי ויסות חושי. במקרים כאלו נוסיף תוספי תזונה שיתמכו במוח ויעזרו לו לחזור לתפקוד נכון. וזה כמובן ייעשה בתהליך גמילה מסודר ובהתאם לבדיקות הדם והמלצות הרופא המטפל, כדי לוודא שאכן יש חוסר שאותו יש למלא.

ישנם מקרים אחרים שבהם איזושהי בעיה רגשית גרמה לנו לתת ריספרדל. למשל בגלל התפרציות זעם. אם מדובר בילד המענה יהיה הדרכה הורית רגשית עם אלישבע ואם מדובר במישהו בוגר יותר אז אנחנו נוכל להעניק טיפול של עבודה ישירות עם הרגש בשיטה שלנו. כל זה ייעשה תוך כדי תהליך הליווי בגמילה כדי להכין אותנו להתמודדות נכונה ללא הריספרדל.

הנה צילום מסך טרי מהיום:

המלצה גמילה מרספרדל ילדים

יכולים להשאיר פרטים שלכם כאן למטה ולהתחיל איתנו תהליך הליווי בגמילה מריספרדל כבר עכשיו.

להתראות

מתן