גמילה מריספרדל

למי שעדין לא קרא את המאמר שכתבתי על הסיבות למה כל כך חשוב תהליך מסודר של ליווי בגמילה מריספרדל מומלץ לקרוא על זה כאן.

עכשיו אני רוצה להסביר על תהליך הליווי בגמילה מריספרדל. החלק הראשון כולל את עצם הורדת המינון. אנחנו נעשה את זה כמובן באישור של הפסיכיאטר המטפל אבל למעשה נוריד בצורה הרבה יותר הדרגתית ממה שרוב הפסיכיאטרים ממליצים לכתחילה. ואגב כמעט בכל המקרים לאחר שיחה עם הפסיכיאטר המטפל הוא היה בעד הורדה הדרגתית יותר ממה שהמליץ בהתחלה.

למה זה חשוב כל כך להוריד בהדרגה? הסיבה היא שאחרי כמה שבועות/ חודשים של שימוש בריספרדל המוח כבר משנה את המבנה שלו. למעשה הריספרדל הוא סוג של רעל למוח שמנמיך את הפעילות שלו. המוח כמובן מנסה להתגבר על זה ומשנה את המבנה שלו כך שפעילותו תגבר. בסופו של דבר ההשפעה המאיטה של הריספרדל גוברת על ההשפעה המגבירה של המוח ופעילות המוח קטנה. אבל מה שקורה כשאנחנו מפסיקים לתת ריספרדל הוא שהמוח כבר שינה את המבנה שלו כך שיאיץ את הפעילות ואז אנחנו מקבלים מוח לא מאוזן עם פעילות מוגברת הרבה יותר ממה שהיה לפני שנתנו ריספרדל. ולכן לדוגמא כשנותנים ריספרדל כנגד טיקים או אי ויסות חושי למשל ומפסיקים לתת אותו. אחרי הגמילה מהריספרדל אנחנו נקבל מוח עם פעילות מוגברת ולכן הטיקים ואי הויסות יגברו.

נתקלתי בהרבה מקרים שבהם הפסיכיאטר הוריד מינון כדי להתחיל תהליך של גמילה מריספרדל. מה שקרה בפועל הוא שהתופעות חזרו ביתר שאת וזה כמובן הלחיץ מאוד וגרם בסופו של דבר לחזור לריספרדל במינון מוגבר יותר. וכך במקום להיגמל מריספרדל נכנסנו למעגל קסמים של חוסר יכולת להוריד מינון. ולכן כל הורדה של מינון חייבת להעשות מאוד בזהירות ומאוד בהדרגה כדי שהמוח כמה שפחות יסבול מזעזועים ויוכל לשקם את עצמו.

בדיוק בגלל שלא כל פסיכיאטר מומחה בגמילה מתרופות יצרתי שיתוף פעולה עם פסיכיאטר מומחה בעל שם עולמי שתחום ההתמחות שלו הוא גמילה מתרופות פסיכיאטריות. הוא בעל נסיון של למעלה מ40 שנה בגמילה מתרופות פסיכיאטריות ועזר לרבים להיגמל מרספרדל ותרופות אחרות. מי שמעונין מומלץ לפנות אלי ולהתחיל עם הפסיכיאטר בתהליך הגמילה. (בגלל שהוא מאוד עמוס לא ניתן לדבר איתו ישירות ורק מי שמדבר איתי ומחליט לקבוע איתו פגישה מקבל את הפרטים של הפסיכיאטר כדי לקבוע איתו זמן). כמובן שניתן גם להעזר בפסיכיאטר שלכם. יצא לי להכיר גם פסיכיאטרים שגמלו מרספרדל ועשו זאת בצורה אחראית.

החלק השני של הליווי בגמילה מריספרדל כולל תוספי תזונה ושינוי תזונתי שיאפשר למוח להחלים כמה שיותר מהר. אנחנו רוצים דבר ראשון לאפשר למוח להחלים מהטראומה של הריספרדל שהאט את הפעילות שלו. המטרה השניה היא לאפשר למוח להחזיר את המבנה שלו כפי שהיה לפני שהגיע הריספרדל. בשביל זה המוח צריך תזונה נכונה. בשביל לדעת מה חסר למוח אנחנו גם ניעזר בבדיקות הדם ונעשה עבודה יסודית.

החלק השלישי של הגמילה מריספרדל הוא לא פחות חשוב מתהליך הליווי בגמילה הטכני עצמו. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו למה התחלנו לתת ריספרדל וליצור מצב שימנע את הבעיה שגרמה לנו מראש לתת ריספרדל. אנחנו כמובן לא רוצים לחזור למצב שבו היינו לפני הריספרדל.

ישנם מקרים שבהם הסיבה שנתננו ריספרדל היא בעיה של המוח. לדוגמא אם נתננו ריספרדל בגלל טיקים או אי ויסות חושי. במקרים כאלו נוסיף תוספי תזונה שיתמכו במוח ויעזרו לו לחזור לתפקוד נכון. וזה כמובן ייעשה בתהליך גמילה מסודר ובהתאם לבדיקות הדם והמלצות הרופא המטפל, כדי לוודא שאכן יש חוסר שאותו יש למלא.

ישנם מקרים אחרים שבהם איזושהי בעיה רגשית גרמה לנו לתת ריספרדל. למשל בגלל התפרציות זעם. אם מדובר בילד המענה יהיה הדרכה הורית רגשית עם אלישבע ואם מדובר במישהו בוגר יותר אז אנחנו נוכל להעניק טיפול של עבודה ישירות עם הרגש בשיטה שלנו. כל זה ייעשה תוך כדי תהליך הליווי בגמילה כדי להכין אותנו להתמודדות נכונה ללא הריספרדל.

הנה צילום מסך טרי מהיום:

המלצה גמילה מרספרדל ילדים

כדי לעבור לכל הפרטים על תהליך הגמילה מרספרדל אצל הפסיכיאטר עם ליווי אנושי שלי אתם מוזמנים ללחוץ על הקישור ואם זה מתאים לכם תוכלו להשאיר את הפרטים שלכם ונתקדם בתהליך עד לגמילה מלאה מרספרדל

חשוב מאוד כל תהליך הגמילה נעשה עם פסיכיאטר מומחה שאיתו תיפגשו במהלך תהליך הגמילה. אני רק נותן לכם ליווי ותמיכה אנושי.

להתראות

מתןלחצו כאן לקבלת כל הפרטים על תהליך הגמילה

יש לכם שאלות על גמילה מרספרדל? מוזמנים לשאול ולכתוב לי תגובות כאן למטה. אשמח לענות על כל שאלה. קחו בחשבון שהתשובות שאענה הם מנסיוני ומידע אישי ולא מהוים תחליף לייעוץ רפואי או פסיכיאטרי כלשהו. לייעוץ רפואי יש לפנות לפסיכיאטר או רופא.

יכולים להגיב כאן ולשאול כל שאלה - אשמח לענות בהקדם

* יש למלא
1000

תגובות

זוהרה ע.

אשמח לקבל פרטים

אורי לוי

היי,רציתי לדעת כמה זמן לוקח לגוף להתנקות מריספרדל

תודה

מתן לוי

שלום אורי!

התשובה לשאלה שלך היא שאי אפשר לדעת בוודאות כמה זמן לוקח לרספרדל להתנקות מהגוף. זה תלוי בכמה גורמים. אחד כמה זמן לקחת רספרדל. ככל שלוקחים יותר זמן לוקח יותר זמן להתנקות. ככל שיש יותר עודף משקל לוקח יורת זמן להתנקות. הרספרדל לא נמצא רק בדם או במוח אלא גם בכל רקמות השמן שבגוף ולכן זה לוקח הרבה זמן להתנקות ממנו לחלוטין. למשל אני מכיר מישהו שלקח סך הכל שנה רספרדל וגם שנתיים אחרי שהיה נקי לגמרי ולא לקח כדור אחד עדיין היו לו תופעות לוואי שהלכו והתמעטו עם הזמן.

נתן

אני לא סובל מהתקפים פסיכוטיים או מ דפריסיה אני בחור רגוע כן אתה צודק זה פסיכיאטר של קופת חולים.אני הפסקתי בעצמי אחרי חודש לא בהדרגה אלה בוואת אחד. כבר עבר שבועיים הכל אצלי יהיה בסדר? אני לא יתמכר בעתיד? אני מאוד דואג לגבי זה

מתן לוי

אם אתה כבר שבועיים בלי זה אז סביר להניח שזה יעבור לבד. אין לך מה לדאוג. אני לא ראיתי אחד שנגמל אחרי חודש שהמשיכו לו תתופעות כל החיים בדרך כלל הכל עובר תוך חודש גג חדשיים. שוב זו לא המלצה רפואית אלא נסיון

יעקב

שלום וברכה.

שמי יעקב, אני בחור חרדי בן 25, זה לי כבר עשר שנים לערך שאני נוטל את התרופה 'ריספונד' בהמלצת פסיכיאטר בהקשר לתופעות של OCD כפייתיות וחרדות וכמובן וכידוע התופעות לוואי של זה בן היתר השמנת יתר וישנוניות לאורך כל היום , שזה גורם לחוסר תפקוד בבית, בישיבה ובעבודה

וכבומן הסבל מהחברה שלא מבינה אותך כל עוד שלא סיפרת ...

מעוניין להיגמל מזה כמה שיותר מהר! תודה.

נ.ב. אציין שאני מטופל גם ב'פריזמה'\ 'פלוטין' וזה התרופה הראשונה שהפסיכיאטר נתן לי ולאחר תקופה הוסיף לי את הריספונד.

מתן לוי

שלום יעקב !  את הגמילה מרספרדל אני עושה בשיתוף פעולה הדוק עם פסיכיאטר מומחה. הנה קישור לכל הפרטים על הגמילה מתרופות אנטי פסיכוטיות דבר איתי ובעזרת ה' ותיגמל מהרספרדל
במהרה


הבהרה: כל הנאמר באתר ובדף זה ובהמלצות שלי, ניתן על ידי על פי ניסיוני ומיטב הבנתני בלבד. אין באמור משום הנחיה לטיפול ואין הוא מחליף התייעצות עם רופא ואין בו המלצות או הנחיות של רופא. כל העושה שימוש בנאמר באתר זה, לגבי עצמו או אחרים, עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.