האם כדאי לתת רספרדל לילדים עם אוטיזם

רספרדל לאוטיזם

האם כדאי לתת רספרדל לילדים עם אוטיזם?

נתקלתי בלא מעט מקרים שבהם נתנו רספרדל לילדים שלוקים באוטיזם. כמו שכתבתי במאמר על רספרדל לילדים בדרך כלל נותנים רספרדל למקרים שבהם ישנם בעיות התנהגות או רגישות גבוהה מאוד לגרויים מבחוץ. הרבה ילדים שלוקים באוטיזם סובלים מרגישות יתר והרספרדל משתיק להם את המוח.

אפשר לחלק בצורה גסה את מי שמאובחן באוטיזם לשני חלקים. האחד הוא אוטיזם בתפקוד נמוך והשני אוטיזם בתפקוד גבוה. נתחיל לדבר על רספרדל למקרים של אוטיזם בתפקוד נמוך. כמו שכבר כתבנו במאמר שלנו על רספרדל לילדים, רספרדל למעשה הוא משתיק את הילד. כמו שאפשר לראות במחקר הזה שנעשה על ילדים עם אוטיזם בחלק ניכר מהמקרים הילדים יהיו ישנוניים. כמובן שילד ישנוני לא מפריע ואפשר לטפל בו בקלות – זה חוסך הרבה כוח אדם... האמת שבילדים עם אוטיזם קשה זה יכול מאוד לעזור כדי למנוע מהם לפגוע בעצמם או באחרים. במקום לשים להם אזיקים על הידיים פשוט נותנים כדור שמשתיק את המוח. האם זו הדרך הנכונה לטפל בילדים האלו? זו שאלה. אם אנחנו מסתכלים מנקודת מבט של תועלת אז לשים ילד עם אוטיזם קשה בהרדמה חלקית לכל חייו זה אולי הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות. אבל אם מדברים על נפש של ילד. על זה שכל אחד הוא נשמה – אמנם הוא לא מסוגל להגיב לסביבה אבל יש לו רגשות כמו לכל אחד מאיתנו – הם פשוט חבויים אי שם. אם זו נקודת המבט אז הדברים נראים אחרת וצריך לשקול טוב טוב אם להרדים את הילד לשארית חייו זה הדבר הנכון לעשות. אגב צריך לקחת בחשבון גם השמנת יתר שהיא תופעת לוואי ברוב המקרים של נטילת רספרדל כפי שאפשר לראות במחקר הזה שנעשה על ילדים עם אוטיזם. בגלל שהרספרדל גורם לחילוף חומרים איטי הוא משפיע ישירות על עלייה במשקל ובהמשך בעיות לב וסכרת. אגב לא מצאתי מחקרים על ההשפעה של רספרדל למשך כמה שנים. צריך לקחת בחשבון שכאשר מתחילים טיפול כזה שמשתיק את הילד קשה מאוד להפסיק אותו. גם בגלל שכאשר מפסיקים את הטיפול אז הילד נהיה הרבה יורת אגרסיבי וגם בגלל שהצוות המטפל כבר התרגל לחיים קלים יותר...

אני אישית הייתי ממליץ לבדוק טיפולים אחרים שעוסקים בויסות חושי בילדים עם אוטיזם לפני שמגיעים לטיפול תרופתי. לסיכום מי שאין לו בעיה עם אנגלית מוזמן לקרוא את המאמר הזה שמסכם ומפנה למחקרים רלוונטיים בנושא הסיכון שבנטילת רספרדל לילדים עם אוטיזם.

אני רוצה עכשיו לומר כמה מילים על אוטיזם בתפקוד גבוה. כיום בניגוד לבעבר כשאני הייתי ילד נוספה אחבנה להרבה ילדים של אוטיזם בתפקוד גבוה. ואני רוצה לומר לכם שאחרי שראיתי הרבה ילדים שאבחנו אותם כאוטיזם בתפקוד גבוה – אני בטוח שאצל חלק ניכר מהם לא מדובר באבחנה לכל החיים כפי שבדרך כלל נוטים לחשוב. כשראיתי את כל אותם מאובחנים באוטיזם בתפקוד גבוה, חשבתי על עצמי כילד. והגעתי למסקנה שגם אותי היו מאבחנים מהר מאוד כאוטיזם בתפקוד גבוה. ואם זו היתה האבחנה אז כנראה שלא היית מגיע היום לכל מה שהגעתי כי פשוט היו מקטלגים אותי כחסר תקנה וזהו. בקיצור אם הילד שלכם מאובחן כאוטיזם בתפקוד גבוה תבדקו טוב טוב אם כדאי לכם להמשיך להשתמש בכותרת הזו. מנסיוני האישי מה שהיום מאובחן כאוטיזם בתפקוד גבוה הוא בר פיתרון כמאט בכל המקרים וצריך מאוד להיזהר מאבחנה לכל החיים ומכאן כמובן לתרופות הדרך קצרה. אני מאמין באדם ברגשות שלו וביכולת שלו לגדול. וכל יד יכול לצמוח ולגדול וחבל שההגדרות והאבחנות למיניהם פשוט עוצרות אותנו במקום. כמובן שבכל המקרים האלו רספרדל רק יחמיר את המצב כי במקום לעבוד עם הילד ולהצמיח אותו פשוט משתיקים את המוח שלו. אשתי אלישבע עזרה עם הרבה מקרים של אוטיזם בתפקוד גבוה ובאמצעות הדרכה נכונה גם האבחנה נעלמה.
בהצלחה!

אני אכתוב רק שתי עובדות פשוטות על מצבי מאז שהכרתי את עצמי ועד גיל 30 בערך לאחר שטופלתי ובסופו של דבר הפכתי גם למטפל. אני לא ידעתי מה זה ליצור קשר עין עם אנשים והראש שלי היה באדמה. וגם כשיצרתי קשר עם האנשים שסביבי הרגשתי כמו קיר מפריד ביני לבינם.

כיום אני כל הזמן בקשר עם אנשים. מטפל באנשים מידי יום ואין כל זכר לתסמינים שאם היו מאובחנים אז היו בוודאי הופכים אותי לאוטיסט ללא תקנה. אז זה מה שאני יכול לומר על אוטיזם בתפקוד גבוה מנסיוני האישי. אתם מוזמנים להתייעץ איתנו בנושאים הללו.

אם מעורבות כאן גם בעיות התנהגות או אבחון ODD אני ממליץ בחום על הסרטונים של אלישבע שעזרו כבר להרבה הורים לילדים שבין השאר אובחנו על הרצף באוטיסטי בתפקוד גבוה.

 

קחו אותי לסרטונים - אני רוצה לקבל ייעוץ ראשוני

יכולים להגיב כאן ולשאול כל שאלה - אשמח לענות בהקדם

* יש למלא
1000

תגובות

אורה

היי

הילד שלי בן 4 והוא אובחן עם אוטיזם בתפקוד בינוני. הוא מדבר, מנהל שיח, לא תמיד מבין סיטואציות, אבל כן מבין אותנו. הבעיה העיקרית היא התקפי הזעם שלו, שהוא פתאום כועס ועצבני, ואז הוא זורק חפצים לכל עבר, לפעמים זה גם מתבטא באלימות כלפינו ונשיכות

והייתי לפני כמה ימים בביקורת אצל הנוירולוג , ביקור תקופתי של אחרי האבחנה שהייתה לפני שנה, והוא נתן לנו מרשם לרספרידל חצי מיליגרם, וכן שקלתי לתת, ובעקבות המאמר הזה אני החלטתי שאני לא אביא לו.

ותודה על המאמר הזה שפקח את עיניי ואשמח מאוד לקבל הדרכה הורית מכם יחד עם בעלי

מתן לוי

שמח אורה שעזרתי. בהצלחה!

נועה

הילד שלי אובחן כאוטיזם בתפקוד גבוה עם בעיות התנהגות קשות והצליצו לנו לקחת רספונד מה אתם ממליצים לעשות?

מתן לוי

ממליץ לך קודם כל לרכוש את הסרטונים של אלישבע הם יוכלו לעזור לך בדיוק לבעיות התנהגות בנוסף היית ממליץ גם לקבוע פגישה כי כשלילד אבחון כאוטיזם המקרה לפעמים מורכב מעט יותר בהצלחה! מתן


הבהרה: כל הנאמר באתר ובדף זה ובהמלצות שלי, ניתן על ידי על פי ניסיוני ומיטב הבנתני בלבד. אין באמור משום הנחיה לטיפול ואין הוא מחליף התייעצות עם רופא ואין בו המלצות או הנחיות של רופא. כל העושה שימוש בנאמר באתר זה, לגבי עצמו או אחרים, עושה זאת על אחריותו האישית בלבד.