מתן לוי טיפול בחרדות מתן לוי טיפול בחרדות

ריספרדל

מה הריספרדל עלול לגרום לילד שלך

אני רוצה לתאר לכם מקרה אחד מיני רבים שבו נתקלתי. בדרך כלל זה מתחיל ככה. הילד סובל מבעיות התנהגות, תוקפנות או התקפי זעם, לפעמים בעיות קשב וריכוז קשות. ישנם גם מקרים אחרים כמו ריספרדל לטיקים, אי ויסות חושי ואפילו לאוטיזם. על אלו נדבר במאמר נפרד. ההורים הולכים איתו לפסיכיאטר או נוירולוג והוא נותן את כדור הפלא – ריספרדל. הרופא אומר לכם שזה לא ממכר, והוא בכלל נותן את המינון הכי נמוך של התרופה.

הריספרדל באמת עוזר. הילד כבר לא מתפרץ כמו שהיה עד עכשיו. אמנם הרופא אמר שזה מינון ממש נמוך אבל כנראה שהריספרדל משפיע לטובה. הכל מצוין. אמנם האמא שמה לב שמשהו קצת כבוי בילד שלה. יש לו גם כמה התנהגויות מוזרות. לפעמים הוא שואל שוב ושוב את אותה שאלה, כאילו משהו תקוע לו שם במוח. או שפשוט נראה שהזיכרון שלו כבר לא כמו פעם. משהו השתבש אבל לא נורא. סוף סוף כבר אין לו התקפי זעם. והחיים שבים למסלולם, בזכות כדור הפלא ריספרדל.

כל זה נמשך משהו כמו שנה שנתיים אפילו שלוש ואז פתאום הילד נכנס לדיכאון עמוק. טוב מה עושים? הולכים לפסיכיאטר שנותן עוד תרופה שתעזור לדיכאון. ואז מגיעה התפרצות של מחשבות מנותקות מהמציאות. סוג של התקף פסיכוטי. עכשיו הילד מאובחן כסובל ממאניה דיפרסיה ומקבל עוד כדורים שייצבו אותו ויאזנו את המוח הבעייתי שלו. הכדור ממשיך להתגלגל והילד גדל מאשפוז לאישפוז ונראה שכבר איבדנו אותו.

אני פוגש לצערי הרבה מקרים כאלו. והכל מתחיל בריספרדל אחד קטן עם מינון מאוד נמוך שרק ילדים מקבלים. אני יושב לצערי עם הרבה הורים שהיקר להם מכל מתגלגל מאשפוז לאשפוז וכשאנחנו בודקים לאחור כדי למצוא איפה התחילו הבעיות הגדולות באמת, התשובה היא – כדור אחד קטן – ריספרדל. במחשבה לאחור ההורים האלו היו מעדיפים להחזיר את הגלגל אחורה. הם היו מעדיפים שיהיה להם ילד שמתפרץ ועובר גבולות בלי סוף אבל בן אדם חי. כן הם אומרים לי שהיו מעדיפים ילד חי ובועט, מאשר יצור חסר הבעה שעובד על כדורים וכבר לא מתפקד כמו אדם רגיל.

כדי להבין טוב יותר מה עושה הריספרדל למוח של הילד שלך, אני רוצה לתת לך קצת רקע רפואי על התרופה הזו. ריספרדל היא תרופה אנטי פסיכוטית לא טיפוסית. היא נועדה במקור למקרים כמו סכיזופרניה, מאניה דיפרסיה והתקפים פסיכוטיים. איך תרופה אנטי פסיכוטית עובדת? היא לא מרפאה את הסכיזופרניה אלא פשוט משתיקה את המוח. הריספרדל מונעת קליטה של דופמין במוח וכך למעשה משתיקה חלק ממנו. וכך אם למישהו יש סכיזופרניה והוא אפוף בהתקפים בלתי נשלטים אנחנו נותנים לו מעין חומר הרדמה והמוח שלו מושתק חלקית. כך גם הריספרדל משפיעה על הילד שלכם, היא משתיקה לו את המוח הוא פחות עצמו יש לו פחות רגשות פחות אנרגיה וגם פחות התקפי זעם. אם תסתכלו בעלון לצרכן תראו שתופעה של ישנוניות ופגיעה בעירנות היא תופעת לוואי מצויה. לפי המחקרים ב67% מהמקרים הריספרדל גורמת לישנוניות. כפי שתוכלו לקרוא בעלון לצרכן של ריספרדל, למי שנוטל אותה מומלץ לא לנהוג ברכב, ולא סתם.

מבחינה פסיכולוגית הילד שלכם לא לומד לשלוט בעצמו. מלמדים אותו שמשהו לא בסדר במוח שלו ואם הוא ייקח ריספרדל זה ירפא לו את התקלה במוח. במציאות בגלל ההשפעה של הריספרדל הוא הופך להיות לא הוא. הרגשות פתאום נהיים כהים יותר, ואפילו החשיבה הופכת להיות מסורבלת.

הבעיה הרצינית יותר היא ההשפעה של הריספרדל על המוח. כפי שפתחתי לצערי נתקלתי בלא מעט מקרים שהריספרדל היה הפתח לבעיות אמיתיות במוח. בעיות שלפעמים נשארות לטווח ארוך. כן. ייתכן מאוד שלריספרדל יש השפעה על המוח לטווח ארוך. הנה מחקר למטה-אנליזה מסכמת של מחקרים שעקבו אחרי שינויים במוח של מי שנטלו תרופות אנטי פסיכוטיות כמו ריספרדל. המסקנות מצביעות בבירור על הקטנה בנפח המוח בגלל שימוש בתרופות אנטי פסיכוטיות.

והנה קישור לעוד מחקר שגם הוא מצביע על קיטון בנפח המוח – ממש כמו שקורה במחלת האלצהיימר. לא ברור האם זה הפיך או בלתי הפיך. אבל אני רוצה לספר לכם על אחת מתופעות הלוואי של ריספרדל בשם טארדיב דיסקינזיה שזה אומר תנועות בלתי נשלטות של השרירים. זו אמנם תופעה לא נפוצה בעלון לצרכן של ריספרדל כתוב שהיא מופיעה רק 1 ל100 אבל התופעה הזו נשארת לכל החיים גם אחרי הפסקה של נטילת התרופה. זאת אומרת לריספרדל יש תופעות לוואי עם נזק בלתי הפיך לכל החיים. האם יש גם פגיעה במוח לכל החיים. הנושא עדיין לא נחקר מספיק. לא נעשו מחקרים על מי שלקחו תרופות אנטי פסיכוטיות ונגמלו מהם פשוט כי אין כל כך הרבה כאלו. במציאות ברגע שמתחילים עם הריספרדל ודומיו לתקופת זמן של שנה ויותר, קשה מאוד להפסיק. הריספרדל יוצרת שינוי מבני במוח וכאשר מפסיקים להשתמש בה המוח צריך לחזור לתפקוד הקודם, וזה לא כל כך פשוט. נתקלתי בלא מעט אנשים שניסו להיגמל מתרופות אנטי פסיכוטיות והגמילה מהם היתה ממש גהינום. על הסיכונים בהפסקה לא מבוקרת של ריספרדל כתבתי כאן. במקרים כאלו אנחנו מציעים לעבור תהליך גמילה מריספרדל בצורה אחראית הדרגתית ושקולה.

טוב אז הבנתי שהמינון המאוד נמוך של הריספרדל גורם נזק לילד שלי. הריספרדל משתיק לו את המוח ובכך מונע גם התקפי זעם. אבל מה אפשר לעשות? ניסיתי את כל הדברים האפשריים. זה מוצא אחרון. אין ברירה.

בדיוק בשביל זה אני ואשתי אלישבע כאן. כי לא תמיד אין ברירה. לא תמיד אין פיתרון. הדבר הראשון שאנחנו עושים הוא בדיקה מעמיקה מה שורש הבעיה. השלב הראשון בפיתרון הוא לעלות על שורש הבעיה ואת זה אשתי אלישבע עושה באמצעות איבחון בציורים של הילד. הילד מצייר מספר ציורים שנותנים תמונה מלאה על שורש הבעיה מה שיוביל בסופו של דבר לפיתרון. אחרי איבחון חד פעמי תקבלו גם את שורש הבעיה וגם מסקנות מעשיות. ועם המסקנות המעשיות ביד נוכל להתקדם הלאה ולהוביל את הילד/ הילדה שלנו אל דרך המלך. לא עוד פיתרון קסם של ריספרדל שמשתיק וכולא את הילד במין כלא של עצמו אלא דרך שתוביל אותו כבעל אישיות עצמית.

הדרך לשינוי תהיה קודם כל באמצעות הדרכה לכם ההורים שכלולה במפגש החד פעמי. ובהמשך ייתכן שנצטרך טיפול קצר מועד לילד בשיטת TAT ולפעמים זה אפילו יהיה טיפול לכם ההורים. אני רוצה לומר לכם שגם אני ואשתי עשינו טיפולים לעצמנו על מנת שנצליח לגדל את הילדים שלנו. לכל ילד יש את האופי שלו ולפעמים זה אתגר לא פשוט. וזה ממש לא באשמת ההורים... אנחנו חווים את זה על בשרנו יום יום. נשמח לעזור לכם. תוכלו להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ונשמח לתת לכם 17 דקות של ייעוץ חינם (יש לנו הרבה נסיון וקרו כבר כמה פעמים שהייעוץ הראשוני הזה בטלפון כבר עזר בלי צורך בכל טיפול או ייעוץ אחר).

להתראות

מתן ואלישבע

גם אני, כמוך שונא ספאם. המייל שלך ישמש אותי רק לשליחה של עדכונים רלוונטיים. אפשר להפסיק את קבלת העדכונים בלחיצת כפתור בכל רגע. מבטיח :)
גם אני, כמוך שונא ספאם. המייל שלך ישמש אותי רק לשליחה של עדכונים רלוונטיים. אפשר להפסיק את קבלת העדכונים בלחיצת כפתור בכל רגע. מבטיח :)

אפשר להתכתב איתי כאן, אני זמין