מתן לוי טיפול בחרדות מתן לוי טיפול בחרדות

ציפרלקס - cipralex

(cipralex)האם כדאי לי לקחת ציפרלקס ???

השאלה שלך היא שאלה טובה, ואפילו טובה מאוד. היא נשאלת על ידי מאות ואולי אלפי אנשים מידי יום , ששואלים את עצמם: האם זה כדאי? האם התועלת שבציפרלקס שווה את תופעות הלוואי שלה? האם בכלל ציפרלקס תעזור לי??? האם לטווח הארוך באמת אשתחרר מהצורך לקחת ציפרלקס? או שאולי אאלץ להמשיך ולקחת את התרופה לכל החיים.

אשתדל לתת מענה לכל השאלות הללו. אני מקוה שהמאמר יעזור לך לקבל החלטה אמיתית ונכונה שהכי מתאימה לך. אני אשמח לחלוק איתך את כל מה שידוע לי על היעילות של ציפרלקס (cipralex) ועל ציפרלקס בכלל.

אבל לפני שאפרט בפניך את המחקרים הכי חדישים בנוגע להשפעה של הציפרלקס (cipralex) אני רוצה לשתף אותך בנסיוני עם ציפרלקס, מה שהביא אותי לברר את הדברים ולכתוב את המאמר הזה. מספר שנים שאני מטפל בחרדה ודיכאון. אני מעניק טיפול בחרדות ללא תרופות טיפול בחרדות ללא תרופות ופוגש מידי יום אנשים שלקחו ולוקחים ציפרלקס. השאלה שתמיד אני שואל את המטופלים שלי: האם ציפרלקס עזר לך??? חלק עונים לי שהכדור מאוד עזר להם. "מאז שלקחתי ציפרלקס החיים שלי השתנו". "ציפרלקס הציל לי את החיים". חלקם עונים לי שהם לא בטוחים שציפרלקס עשה להם משהו חוץ מתופעות לוואי. ולחלק לא מבוטל מהאנשים שפנו אלי הציפרלקס דווקא עשה להם רע ואפילו רע מאוד.

הדבר המעניין הוא שגם אלו שאמרו לי שבעבר ציפרלקס עזר להם התלוננו בפני שכיום אחרי שנה ויותר זה כבר לא ממש עוזר להם. הם גילו שלאחר שנה התסמינים לא נעלמו. החרדה נשארה, הדיכאון נשאר. הרבה פעמים הם הלכו לפסיכיאטר שהמליץ על תרופה אחרת, אבל חלק מהם הגיעו אלי לקבל טיפול לא תרופתי בחרדה ודיכאון. המכנה המשותף לכולם היה שבתחילת השימוש בציפרלקס הם הרגישו שינוי אבל עם הזמן השינוי פג.

החלטתי לא להסתמך על תחושות בטן ולבדוק את המחקרים המדעיים על ציפרלקס (cipralex). אכתוב כאן את מסקנותיי. לעיונך, פרטתי למטה חלק מהמקורות והמחקרים המדעיים בנושא.

בדקתי ומצאתי שזו תופעה מוכרת וידועה בעולם הפסיכיאטריה. רוב הפסיכיאטרים מסכימים שציפרלקס (cipralex) והתרופות הדומות לה לא פותרת את שורש הבעיה. זה כמו לקחת משכך כאבים במקום לטפל בפצע. ואם ממשיכים לקחת משככי כאבים במקום לטפל בפצע הנפשי, בסופו של דבר הפצע יתעורר במוקדם או במאוחר. מצאתי שנעשו מחקרים שגם הם קבעו מעל כל ספק שציפרלקס יעילה רק לטווח הקצר. יתירה מזו הסיכויים של חזרת סימפטומים של דיכאון וחרדה בטווח הארוך אצל מי שלקח תרופות גדולים יותר ממי שלא לקח אותם.
למעשה הציפרלקס יכול להיות יעיל בטווח הקצר ולגרום נזק לטווח הארוך של שנים. זה לא אומר שלא כדאי לקחת ציפרלקס אבל זה כן אומר שאם אתה או את לוקחים ציפרלקס חשוב מאוד לדעת שלטווח הארוך כדאי למצוא פיתרון טוב יותר. טיפול בחרדה ודיכאון ללא תרופות, טיפול כזה שפותר את שורש הבעיה בנפש ולא מטפל רק בסימפטומים.

קצת התפלאתי שזו הדעה של הפסיכיאטרים. תמיד חשבתי ששורש הבעיה הוא חוסר איזון במוח. חוסר בסרוטונין שאותו ציפרלקס באה למלא. היא מונעת את הספיגה של סרוטונין במוח וכך פותרת את הבעיה. בדקתי את העניין ולמרבה ההפתעה מצאתי שכיום יודעים שחוסר בסרוטנין לא גורם לא לחרדה ולא לדיכאון. התאוריה הזו פשוט הוכחה מחקרית כלא נכונה. אז איך בדיוק ציפרלקס עובדת? התשובה היא שאנחנו לא יודעים. זה לא אומר שציפרלקס לא עובדת אבל בהחלט אפשר להסיק כמה מסקנות חשובות:

א. מה שיוצר חרדה ודיכאון זה לא חוסר איזון במוח. המוח של אדם חרדתי או בדיכאון עובד ממש כמו מוח של אדם רגיל.

ב. הבעיה של דיכאון וחרדה היא נפשית, ציפרלקס עוזרת להתגבר על הסימפטומים באיזושהי צורה לא ידועה ויוצרת בעצמה חוסר איזון במוח.

ג. גם זה לא פותר את הבעיה לתמיד ואחרי שנה או פחות של שימוש בציפרלקס יש סיכוי סביר שהסימפטומים יחזרו.

ד. אם לא טיפלנו בבעיה הנפשית השימוש בציפרלקס לא רק שלא יקל על הטווח הארוך אלא יחמיר את התופעות. זה ממש כמו לטפל בכאב במקום בפצע, באיזשהו שלב הפצע יגדל וגם משככי הכאבים לא יעזרו.

התובנות שלי על ציפרלקס (cipralex) לא נגמרות כאן. הטרידה אותי מאוד התופעה הזו של תרופה שלא עוזרת לכולם ולחלק אפילו גורמת את ההיפך. בדקתי מהם אחוזי ההצלחה של ציפרלקס (cipralex) ומצאתי תוצאות שהפתיעו גם אותי. מסתבר שציפרלקס הוכחה כעוזרת רק במקרים של דיכאון קליני כבד. אז איך זה שיש אנשים שציפרלקס עזרה להם גם במקרים אחרים? בכל שאר המקרים גם של דיכאון בינוני, ציפרלקס למעשה משפיעה רק בצורה פסיכולוגית. כלומר גם אם מישהו ייתן לך כדור שעשוי מסוכר ויגרום לך להאמין שזה ציפרלקס שיעזור לך, זה באמת יעזור לך ממש כמו ציפרלקס אמיתי. את הפירוט של כל המחקרים בנושא תוכל לראות בתחתית המאמר.

המסקנה המתבקשת היא שאם אתה לא סובל מדיכאון עמוק ציפרלקס תעזור לך רק מבחינה פסיכולוגית. ואם זה המצב עדיף ללכת על טיפול לא תרופתי ולא לסבול מתופעות לוואי של ציפרלקס. למסקנה הזו מצטרף המוסד הלאומי למצויינות רפואית בבריטניה (Nice) שקבע להימנע מלתת תרופות פסיכיאטריות במקרה של דיכאון קל. הם מאשרים לתת תרופות רק אם הטיפול הפסיכולוגי נכשל.

אשמח לייעץ לך עוד בנושא

אשמח לעזור לך להיפטר מהחרדה והדיכאון וליות חיים טובים ושמחים. ללא ציפרלקס, ללא תופעות לוואי, ועם הרבה שמחה בלב.

אני ממליץ לך להשאיר את הפרטים שלך כבר עכשיו כאן למטה ונדבר.

להתראות

מתן


איפה אוכל לקבל את הטיפול בחרדות?

 • הקליניקה שלנו לטיפול בחרדות בירושלים
 • טיפול בחרדות בשיחת וידאו בסקייפ
 • טיפול בחרדות בתל אביב עם מטפל TAT מוסמך
 • new!!! anxiety treatment in english
  • מי נותן את הטיפול?
  • את הטיפול אפשר לעשות אצלי - מתן לוי
  • או אצל אשתי אלישבע לוי
  • משרד 072-2330040 | אלישבע 0542342399 | 052-3262297 מתן
  • לחץ להצגת מספרי הטלפון בקליניקה
  אפשר להתכתב איתי כאן, אני זמין